Czym się kierować dokonując wyboru szkolenia kosmetycznego?

Zastanawiasz się nad wyborem szkolenia z branży Beauty? Masz jakiś pomysł, ale nie wiesz na co się zdecydować? Przychodzą Ci różne pomysły do głowy, a może już wiesz jakie konkretne szkolenie chcesz odbyć. W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego szkolenia.

Szkolenia kosmetyczne – zastanów się co Cię interesuje

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki kurs Cię interesuje? Czy już masz wybrany konkretny temat szkolenia  czy dopiero się zastanawiasz jaki kurs wybrać. Jeśli jeszcze nie masz sprecyzowanych planów to wybierz miejsce z szeroką ofertą kursów i poproś o doradzenie w wyborze odpowiedniego szkolenia. Jeśli poprosisz o pomoc osobę, która ma w ofercie mało szkoleń, z pewnością będzie Ci polecać takie, które ma w swojej ofercie, ale niekoniecznie takie, które są dla Ciebie najlepsze. Jeśli zadzwonisz do centrum szkoleniowego, które ma szeroką ofertę zajęć to z pewnością doradzą coś bardziej dopasowanego do Twoich potrzeb,  a Ty będziesz mieć większy wybór.

Program szkolenia

Drugim ważnym aspektem szkolenia jest to, czego konkretnie dowiemy się na szkoleniu, czyli  program szkolenia i czas jego trwania. Istotny jest wykaz tematów i zagadnień, które są omawiane na szkoleniach takich jak szkolenia podologiczne, kosmetyczne czy szkolenia trychologiczne, a także liczba godzin szkoleniowych. Placówki dbające o najwyższą jakość szkolenia mają bogaty i rozbudowany program zawierający wszystkie szczegóły danego tematu oraz najbardziej optymalny czas jego trwania.  To co dla laika wydaje się nie istotne to dla profesjonalisty jest bardzo ważne. Dlatego zalecamy dokładne zapoznanie się z programem szkolenia. Nawet najlepszy nauczyciel nie nauczy wszystkiego, jeśli nie będzie tego w programie. Im więcej tematów, tym więcej wiedzy można wynieść z takiego szkolenia. Zazwyczaj szkolenia zawodowe  trwają najdłużej, bo mają największy program i w tym przypadku im dłuższe szkolenie tym lepsze. Szkolenia kosmetyczne z jednego tematu trwają od kilku do kilkunastu godzin.

Opieka poszkoleniowa i inne istotne kwestie

Istotnym czynnikiem może także okazać się opieka poszkoleniowa. W Victoria Derm taka opieka po-szkoleniowa jest nieograniczona w czasie. Oznacza to, że nawet po kilku latach kursant może zwrócić się  do nas z pytaniem lub prośbą o pomoc i zawsze uzyska odpowiedź.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze szkolenia, to doświadczenie instruktorów. W placówkach, w których jest wysoki poziom nauczania, zawsze sprawdzane są kwalifikacje zawodowe, uprawnienia, stosowne dyplomy i certyfikaty potwierdzające umiejętności i zdobytą wiedzę. Ważne jest, aby szkoleniowiec miał odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz dużą  wiedzę praktyczną i teoretyczną. W Victoria Derm wszyscy instruktorzy mają wykształcenie kierunkowe i są po studiach z danej dziedziny. Niestety dość często zdarzają się placówki, w których uczą  niedawni kursanci czyli osoby, które same niedawno odbyły kurs (czasem  jednodniowy lub kilkudniowy). Zapytajcie kiedy i gdzie dany instruktor ukończył studia lub odpowiednie kursy – im więcej kursów  tym lepiej. Wyszukajcie taką osobę w sieci. Jeśli ktoś podaje dane, których nie można zweryfikować to uważajcie.  Przykładem przestrogi jest placówka, w której uczy instruktor po jednym kurie, bez doświadczenia zawodowego i podaje się za specjalistę z zagranicy.  Na pytanie gdzie się uczył i pracował, pada odpowiedź, że za granicą. Ktoś kto ukończył jeden kurs i nie pracował co najmniej kilka lata w zawodzie, z pewnością nie ma odpowiednich kwalifikacji do tego, aby uczyć. Przede wszystkim takiej osobie brakuje praktyki. A jak uczyć zawodu praktycznego samemu nie mając praktyki? Taka osoba nie poda  żadnych przykładów z własnej praktyki zawodowej, bo po prostu jej nie ma. Aby być dobrym instruktorem danego szkolenia potrzeba odpowiedniej wiedzy zdobywanej na uczelniach wyższych, wiele lat pracy w gabinecie, mnóstwa szkoleń i kursów. Ktoś kto odbył jedno szkolenie z pewnością nie nauczy tak jak ktoś kto odbył wiele szkoleń i ma dużą praktykę. Dzięki temu dobry instruktor przekaże nam informacje wykraczające poza program szkolenia. Doświadczenie i wiedza instruktorów jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysoki poziom szkolenia.

Warto dowiedzieć się ile osób może wziąć udział w szkoleniu. Najlepiej jeśli nauka odbywa się w trybie indywidualnym lub w kilkuosobowych grupach. Kilkanaście czy kilkadziesiąt osób na jednym szkoleniu to zdecydowanie za dużo, aby instruktor mógł poświęcić odpowiednio dużo czasu każdemu uczestnikowi.

Inne aspekty, o które warto zapytać to  np. wielkość sal szkoleniowych.  Ważne, aby każdy kursant miał odpowiednio dużo miejsca do pracy. Pokój  socjalny,  na wypicie kawy, herbaty czy zjedzenie posiłku w trakcie przerwy, jest standardem w dobrych szkołach.

Odległość placówki od głównego dworca jest ważna dla osób przyjeżdżających spoza miasta.

Są placówki, które oferują swoim kursantom zakup szkoleń na raty i różnego rodzaju dofinansowania.  To wygodna forma finansowania dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek.

Polecamy wybór placówki, która ma doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, zatrudnia  wysokiej klasy specjalistów z danej branży i jest godna zaufania.

 

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.