Nagrzewnice gazowe w ogrzewaniu obiektów o dużej kubaturze

Nagrzewnice gazowe stanowią jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań ogrzewania obiektów średnio i wielkokubaturowych. W celu uzyskania finalnego produktu w postaci funkcjonalnej nagrzewnicy konieczne jest umiejętne dobranie kilku komponentów. Bez wątpienia nagrzewnica gazowa musi spełniać oczekiwania użytkowników, najemców czy też inwestorów. Równie istotne jest jednak spełnienie wymogów Eko-projektu ErP2018, czyli Rozporządzenia Komisji UE 2016/2281 z 30.11.2016 odnoszącego się do sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń przez produkty do ogrzewania pierwszego stopnia. Jakie jest wyposażenie nagrzewnic? Gdzie montowane są urządzenia?

Nagrzewnice gazowe i ich wyposażenie

Palnik, sterownik, wymiennik, wentylator oraz termostat to elementy podstawowego wyposażenia nagrzewnicy. Wybór poszczególnych komponentów determinuje efektywność działania całego urządzenia w danym obiekcie.

W nagrzewnicach montowane są wymienniki ciepła z lub bez odprowadzania kondensatu. Zastosowanie wymiennika z odprowadzaniem kondensatu oznacza, że wydajność cieplna modulowana jest w zakresie od 30% do 100% wydajności nominalnej. W przypadku wymienników bez odprowadzania kondensatu modulacja wydajności mieści się w przedziale od 60 % do 100%. Nagrzewnice z wymiennikiem z odprowadzaniem kondensatu są bardziej elastyczne i dostosowują się do zmieniającego się zapotrzebowania mocy.

Nagrzewnice gazowe EOLO firmy Systema Polska wyposażone są w palnik Premix, którego konstrukcja głowicy została opatentowana przez firmę. W zależności od tego, który wymiennik ciepła zostanie zamontowany, palnik Premix umożliwi modulację wydajności w różnym zakresie.

Kolejnym istotnym elementem nagrzewnic jest wentylator. Zastosowany typ determinuje maksymalny wydatek powietrza nagrzewnicy i pobór energii elektrycznej.  W nagrzewnicach firmy Systema Polska mogą być zamontowane wentylatory osiowe  – seria AE bądź też odśrodkowe – seria AC. Ze względu na możliwość modulacji przepływu powietrza, firma proponuje wentylatory osiowe z silnikiem EC. Głównym jednak względem jest możliwość oszczędzania zużywanej energii elektrycznej. W standardzie produkowane są nagrzewnice gazowe z wentylatorami osiowymi z silnikiem EC, w których umieszczony jest wymiennik z odprowadzaniem kondensatu.

Sposoby montażu nagrzewnic

Standardowo urządzenia montowane są wewnątrz obiektów. Na sposób montażu mają wpływ uwarunkowania architektoniczne oraz wymagania dotyczące wysokości montażu w stosunku do poziomu podłogi i sufitu. Najczęściej stosowany jest montaż przy użyciu podstaw montażowych. Portfolio firmy Systema Polska obejmuje również specjalnie wyodrębnione nagrzewnice gazowe podstropowe – seria EOLO PS. W ofercie firmy znajdują się także nagrzewnice przeznaczone do montażu zewnętrznego. Urządzenia z oznaczeniem EOLO MIX montowane są na zewnątrz obiektów , na zewnętrznej ścianie budynku.

Na portfolio nagrzewnic gazowych firmy Systema Polska składa się ponad 80 modeli, których uzupełnieniem są liczne produkty komplementarne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.