Co na katar? Sięgnij po nebulizator membranowy

W czasie, gdy za oknami pojawia się trochę więcej słońca, każdy z nas zaczyna powoli przestawiać się z ciepłych ubrań na letnie. Wiosna jednak lubi grać z nami w berka i naprzemiennie podaje nam na tacy raz ciepłe, raz chłodniejsze dni. Wiosną jednego dnia może być ciepło, drugiego zaś mroźno i nie do zniesienia. To właśnie w tym czasie powinniśmy uważać na siebie znacznie bardziej, ponieważ zarówno okres jesienno-zimowy, jak i początek wiosny to czas, gdy wzrasta ryzyko złapania infekcji układu dróg oddechowych. Co jednak gdy pomimo prawidłowego ubioru i tak złapiemy infekcję? Pomocny może okazać się wtedy nebulizator membranowy.

Czym jest nebulizator i jak należy go używać?

Nebulizator to medyczne urządzenie, które pozwala nam leczyć różne dolegliwości w obrębie układu dróg oddechowych – czy to górnych, czy dolnych – za pomocą inhalacji. Każdy zna inhalacje i inhalatory, jednak nie są to te same urządzenia co nebulizatory.

Urządzenia do przeprowadzania terapii inhalacyjnej można podzielić na trzy rodzaje. Wyróżniamy nebulizatory siateczkowe (membranowe), ultradźwiękowe oraz pneumatyczne. Zabieg medyczny przy zastosowaniu nebulizatora membranowego jest polecany szczególnie małym dzieciom, z racji tego, że tego typu nebulizatory są niezwykle ciche, dlatego nie wywołują niepokoju u małego dziecka – niemniej jednak warto przed rozpoczęciem zabiegu dobrze zapoznać dziecko z nowym sprzętem.

Prawidłową instrukcją użycia nebulizatora, jest:

 • dokładne mycie rąk i dłoni oraz ich wysuszenie,
 • sprawdzenie, czy urządzenie jest prawidłowo złożone, wyczyszczone, czy nie brakuje mu żadnych części,
 • podłączenie wężyka (nie dotyczy nebulizatorów siateczkowych),
 • napełnienie zbiorniczka lekiem,
 • podłączenie wężyka i ustnika bądź maseczki,
 • włożenie ustnika do ust lub nałożenie na twarz maseczki,
 • włączenie urządzenia,
 • inhalacja do momentu wykorzystania całego leku – do 10 minut,
 • wyłączenie urządzenia,
 • wyczyszczenie zbiorniczka i innych części zgodnie z zaleceniami na instrukcji,
 • przepłukanie jamy ustnej,
 • umycie i wysuszenie rąk i dłoni.

Na co ta nebulizacja?

Lekarze zgodnie twierdzą, że nebulizatory to najlepsze urządzenia do leczenia różnych dolegliwości układu dróg oddechowych. Przede wszystkim pomagają w udrożnieniu zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny oraz nawilżają przesuszone błony śluzowe nosa i gardła. Zaleca się ich stosowanie nawet w celach profilaktycznych.

Nebulizacja jest metodą nieinwazyjną, polega na wprowadzaniu substancji leczniczej w postaci mgiełki – przeznaczonej do nebulizacji – bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc w układzie dróg oddechowych. Sprawdza się bardzo dobrze w przypadku małych dzieci, dorosłych, osób starszych, jak również niemowlaków. Nebulizator membranowy jest bowiem cichy i niezwykle poręczny, dlatego nadaje się również do podróży.

Szukając sprawdzonego i skutecznego sposobu na pozbycie się uporczywych dolegliwości, które przyniosło przeziębienie, warto sięgać po nebulizatory, które są niezastąpione w walce z katarem, kaszlem, cieknącą wydzieliną z nosa, czy nawet alergią.

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.