Antykoncepcja awaryjna EllaOne: Skuteczna pigułka „dzień po

EllaOne, czyli antykoncepcja awaryjna z lewonorgestrelem, to lek, który można zażyć jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Maksymalnie w ciągu 5 dni. Lek ten różni się od innych form antykoncepcji awaryjnej, ponieważ jest skierowany na hormony i nie jest skuteczny, jeśli pacjentka jest już w ciąży. Przeczytaj więcej informacji o leku EllaOne i dowiedz się, jak bezpiecznie go przyjmować.

Jak skuteczna jest EllaOne?

Antykoncepcja awaryjna (lepiej znana jako tabletka „morning-after”) jest metodą antykoncepcji, która może zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. EllaOne jest „awaryjnym środkiem antykoncepcyjnym”, ponieważ zapobiega ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia poprzez zatrzymanie owulacji (uwolnienia komórki jajowej z jajnika). Nie ma to wpływu na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości. Nie ma leku, który gwarantowałby płodność, ale im wcześniej zażyje się go po niezabezpieczonym stosunku, tym większa jest jego skuteczność. W jednym z badań 86% kobiet, które przyjęły lek EllaOne natychmiast po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, było nadal w ciąży mniej niż sześć dni później, w porównaniu z zaledwie 5% kobiet, które zwlekały z przyjęciem leku EllaOne.

Czy można przyjmować EllaOne będąc w ciąży?

Jeśli pacjentka jest już w ciąży, nie powinna przyjmować leku EllaOne. W przypadku podejrzenia, że pacjentka może być w ciąży, należy wykonać badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia wyniku.

Jak działa lek EllaOne?

Antykoncepcja awaryjna hamuje owulację lub zmienia wyściółkę macicy w taki sposób, że jajeczko nie przylega do ściany macicy i nie zostaje zapłodnione. Nie działają one przeciwko implantacji, czyli sytuacji, w której zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy i staje się zarodkiem. Antykoncepcja awaryjna działa poprzez zmianę poziomu pewnych hormonów żeńskich w organizmie i nie ma wpływu na poziom progesteronu. Może ona hamować poziom progesteronu, który, jak wykazano, spowalnia proces wyściełania macicy i zmienia śluz szyjkowy, czyniąc go nieprzyjaznym dla zapłodnionej komórki jajowej.

Efekty uboczne stosowania EllaOne

EllaOne ma niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. U większości kobiet nie występują żadne skutki uboczne ani negatywne reakcje. Najczęstsze działania niepożądane to nudności i zawroty głowy, które ustępują w ciągu kilku godzin. Mniej powszechne działania niepożądane obejmują tkliwość piersi, bóle głowy, zmęczenie i zmiany w przebiegu miesiączki. Jeśli wystąpią jakiekolwiek ciężkie działania niepożądane, takie jak silne nudności, wymioty lub krwawienie, należy natychmiast poinformować lekarza, ponieważ może to oznaczać poważny stan.

Kto może stosować EllaOne?

Każda kobieta, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia.

Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczną i skuteczną metodą antykoncepcji. Można ją stosować bez względu na rasę, pochodzenie etniczne czy klasę społeczną. Można ją zastosować jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego, a jej skuteczność wynosi do 5 dni. Nie należy stosować antykoncepcji awaryjnej, jeśli pacjentka jest już w ciąży. Im szybciej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, tym skuteczniejsza jest antykoncepcja. Codzienne przyjmowanie tabletek może być kosztowne i niewygodne, ale jest to ważna metoda antykoncepcji, która może pomóc w zapobieganiu ciąży. Jeśli masz problemy z przyjmowaniem tabletek lub wolisz inną metodę antykoncepcji awaryjnej, dostępne są inne bezpieczne i skuteczne opcje.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.