5 sposobów na to, by szybko zasnąć

W dobie natychmiastowego dostępu do informacji, szybkich posiłków, ekspresowych zakupów jesteśmy przemęczeni i spragnieni tego, by jak najszybciej położyć się spać. Niestety nie zawsze sen przychodzi z łatwością. Czasami trzeba włożyć trochę wysiłku, by udało się zasnąć.

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można przyspieszyć zasypianie i polepszyć jakość snu.

Wyciszenie przed snem

Jednym z lepszych sposobów na to, jak szybko zasnąć, jest wyciszenie się przed snem. Można posłuchać spokojnej muzyki albo odgłosów przyrody. Warto poćwiczyć różne techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim lepiej dotleni się organizm, a ich monotonia sprawi, że szybciej zapadniemy w sen.

Nie do przecenienia jest medytacja. Może ona przybierać wiele różnych form. Można samodzielnie postarać się wyciszyć i pozwolić myślom na swobodny przebieg albo skupić się na konkretnej rzeczy. Dobrym rozwiązaniem jest też słuchanie gotowych medytacji, które bardzo łatwo wyciszają człowieka i wprowadzają w stan głębokiej relaksacji. Tutaj jest już tylko malutki krok do tego, by szybko zasnąć.

Unikanie świecących ekranów

Prawdziwą plagą w dzisiejszych czasach jest korzystanie przed snem ze świecących ekranów. Mowa tu o tabletach, telefonach komórkowych, komputerach, czy telewizorach. Na godzinę przed snem nie powinno się używać tego typu urządzeń. Wydzielają one niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Sprawia, że organizm rozregulowuje się i przestaje wiedzieć, czy jest to już odpowiednia pora na zasypianie. Lepszym rozwiązaniem w łóżku jest poczytanie tradycyjnej, papierowej książki, niż używanie smartfona. Papierowe strony nie emitują światła. Warto jednak wybrać do snu jakąś spokojną literaturę, a nie kryminał z interesującą akcją, bo możemy osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego.

Wywietrzenie sypialni

Na komfort snu i zasypiania wpływa ilość tlenu, jaka znajduje się w powietrzu. Dobrze jest przed snem wywietrzyć sypialnię. Pozwoli to na lepsze dotlenienie organizmu, a także nieznacznie zmniejszy temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu organizm z większą łatwością zapadnie w sen.

Komfortowa pościel i piżama

Nie bez znaczenia pozostaje komfort snu. Świeża, pachnąca i miękka pościel stwarza wyjątkowo dobre warunki do tego, by szybko zapaść w sen. Warto też ubrać wygodną piżamę, która nie krępuje ruchów i nigdzie nie uciska ani nie uwiera. Dzięki niej będzie można wygodnie zasnąć. Niektórzy wybierają spanie nago. Jest to również bardzo komfortowe i korzystne dla nocnego wypoczynku i szybkiego zapadnięcia w sen.

Zaciemnienie sypialni

Szybkiemu zasypianiu sprzyja ciemne otoczenie. Bardzo ważne jest to, by pozbyć się wszelkich źródeł światła. Najlepiej zastosować w oknach czarne rolety, które nie przepuszczają światła. Dodatkowo warto, by w sypialni nie było żadnej elektroniki, która mogłaby rozświetlać ciemność, np. świecące diody zasilaczy. Można także zastosować na oczy miękkie, materiałowe opaski, które tłumią dostęp światła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.