Weterynarz podpowiada, jak dbać o kota wychodzącego!

Koty z natury są zwierzętami, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Wiele z nich pożytkuje swoją energię na skakaniu po płotach, łapaniu ptaków i polowaniu na gryzonie. Możliwość wychodzenia daje też puszystym podopiecznym poczucie wolności. Dowolnie eksplorują teren i chodzą tam, gdzie chcą. Może się to jednak wiązać z różnymi zagrożeniami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dbać o koty wychodzące!

Dieta kota wychodzącego

Mimo że większość kotów wychodzących potrafi samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie, to nie wolno zapominać o tym, aby uzupełniać ich dietę odpowiednimi składnikami. Wybrana karma powinna być bardzo kaloryczna i tym samym zapewniać zwierzakowi odpowiednią ilość białka oraz tłuszczu, które dostarczą kotu wystarczająco ilość energii na buszowanie po polach. Wielu osobom wydaje się, że zwierzęta, które większość dnia spędzają na zewnątrz, potrzebują mniej jedzenia, jednak jak się okazuje, jest to mit. Koty wychodzące spalają dużo kalorii podczas zabawy, polowania, a także wspinania się i zeskakiwania, dlatego też potrzebują odpowiednio dużej dawki karmy. Zaleca się podawanie zarówno tej suchej, jak i mokrej.

Oprócz tego ważne jest również, aby zapewnić takiemu kociakowi odpowiednią ilość świeżej wody. Mimo że zwierzęta te w przeciwieństwie do psów dość niechętnie podchodzą do jej picia, to miseczka zawsze powinna być pełna!

Choroby zagrażające kotom wychodzącym

Od początku posiadania kota warto mieć zapisane dyżury weterynaryjne w wybranej klinice. Niestety, koty wychodzące narażone są na znacznie więcej niebezpieczeństw niż te na stałe zostające w domu. Potrzebują więc dodatkowego zabezpieczenia przed wszelkimi chorobami. Jak można im zapobiegać? Przede wszystkim ważne jest odrobaczanie, które powinno się odbywać przynajmniej raz na trzy miesiące. W tym celu nie trzeba zabierać zwierzaka do weterynarza, wystarczy kupić w przychodni odpowiednią tabletkę i podać ją kotu wraz z jedzeniem.

Weterynarz całodobowy, na przykład ten w klinice https://www.wetmarysin.pl, odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże Ci ustalić, czy jest konieczność, aby natychmiast zjawić się w przychodni.

Zdarzają się sytuacje, w których faktycznie potrzebna będzie całodobowa klinika weterynaryjna. Do specjalisty należy się udać niezwłocznie, jeśli zwierzę ucierpi na skutek bójki z innym kotem lub zostanie pogryzione przez psa. Oprócz tego weterynarz 24h pomoże w przypadku zjedzenia przez kota trutki na myszy, czego objawami może być paraliż, drgawki, chwiejny chód oraz wymioty. Powodem do niepokoju powinien też być koci katar.

Sterylizacja kotów wychodzących – dlaczego jest ważna?

Nie od dziś mówi się o tym, że wszyscy posiadacze pupili wychodzących powinni zastanowić się nad ich sterylizacją lub kastracją. Mimo coraz większej świadomości w społeczeństwie, wiele osób wciąż lekceważy problem, jakim jest duży wskaźnik bezdomności wśród kotów. Zabieg sterylizacji lub kastracji może też jednak okazać się dobry dla zdrowia — bardzo często zapobiega nowotworom i chorobom gonad oraz listwy mlecznej, urojonym ciążom oraz, paradoksalnie, bójkom (koty pozbawione układów rozrodczych są mniej podatne na agresywne zachowania godowe), przez co koty są zdrowsze i żyją dłużej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.