Tonery do drukarek laserowych — wszystko co musisz wiedzieć

Czy kiedy kupowałeś swoją drukarkę, myślałem o kosztach eksploatacji? Zastanawiałeś się, jak dużo będzie kosztować Cię wymiana tonera? Czy w ogóle zastanawiałeś się nad tym, czy lepiej wybrać drukarkę laserową, czy atramentową? Analizowałeś średnie miesięczne zapotrzebowanie? Chociaż tonery i kartridże to materiały eksploatacyjne, to jednocześnie najważniejsze elementy drukarki, bez których żaden wydruk nie jest możliwy. Dowiedz się, czym się od siebie różnią, czy warto kupować zamienniki i poznaj najważniejsze informacje o nich.

Tonery a tusz do drukarki — ile kosztują

Być może kupując swoją drukarkę, postawiłeś na tańszy model i kupiłeś drukarkę atramentową. Taka drukarka potrzebuje jednak tuszu, który sprzedawany jest w kartridżach o małej pojemności, a wszystko dlatego, że tusz w płynnej postaci szybko zasycha i jest mało wydajny. Koszty wydrukowania 100-200 stron przy 5% pokryciu strony A4 to nawet 150 – 200 złotych.

Tymczasem, chociaż drukarki laserowe są droższe od atramentowych to do wydruku używają sproszkowanej formy tuszu — tonera, który umieszcza się we wkładach. Taki tusz w przeciwieństwie do tego w kartridżach nie zasycha, przez co może być używany dłużej, a przy tym jest wydajniejszy. Tu za 150-200 złotych możesz wydrukować pomiędzy 1000-2000 stron (przy 5% pokryciu strony A4).

Oczywiście w przypadku jednych i drugich form tuszu należy wziąć pod uwagę faktyczne pokrycie i to, czy drukujemy w czerni, czy kolorze, jednak niezaprzeczalnie, drukarki laserowe, zasilane tonerami są o wiele wydajniejsze. Choć nie wszystkie tonery pasujące do Twojej drukarki są wydajne w tym samym stopniu. Różnicę widać, chociażby zestawiając ze sobą oryginalny toner i jego zamiennik.

Tonery do drukarek laserowych — jak działają

W drukarkach atramentowych tusz nanoszony jest bezpośrednio na papier przy użyciu głowic, natomiast w przypadku drukarek laserowych, toner nanoszony jest na papier za pośrednictwem bębna, zwanego też wałkiem, który pokryty jest światłoczułym materiałem (najczęściej selen lub krzem). Materiał ten jest elektrostatycznie ujemny lub dodatni, przez co przyciąga toner w tych miejscach, w których zostaje naświetlony przez laser. Dzieje się tak, dlatego że laser zmienia ładunek elektrostatyczny tego materiału. W zależności od modelu drukarki może ona mieć jeden lub nawet 4 bębny (w przypadku modeli drukujących w kolorze). Zawiłości techniczne pewnie jednak interesują Cię mniej, niż to, ile kosztuje toner i czy warto kupować zamienniki.

Tonery do drukarek — produkty oryginalne czy zamienniki

Często możesz spotkać się z opinią, że zamienniki nie są dobre dla drukarki, że są mniej wydajne i potrafią zepsuć urządzenie — nie bardziej mylnego. Dobrej jakości zamiennik potrafi być o wiele bardziej wydajny niż oryginał i chociaż producenci sprzętu mogą Cię przekonywać, że jest inaczej, to nie zawsze warto im wierzyć. Faktycznie jednak powinieneś uważać na etap eksploatacji. Część producentów, być może także producent Twojej drukarki laserowej zastrzega sobie w warunkach gwarancji, że jeśli dojdzie do awarii sprzętu w trakcie używania zamiennika, to reklamacja nie zostanie uznana. Nie zmienia to faktu, że stosowanie zamiennika nie ma większego wpływu na pracę drukarki, a przy tym często jest dużo tańszy od oryginalnych produktów.

Gdzie kupować tonery i materiały eksploatacyjne

Jeśli poszukujesz dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych do swojej drukarki, warto zajrzeć na print24.com.pl. Znajdziesz tam oryginalne tonery w atrakcyjnych cenach i wydajne zamienniki, które z wielką przewagą zastępują produkt oryginalny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.