Zachowaj bezpieczeństwo na drogach zimą.

Wraz z gwałtownym spadkiem temperatury jazda po drogach może stać się coraz trudniejsza i bardziej niebezpieczna.
Aby zachować bezpieczeństwo, ważne jest, aby dostosować styl jazdy do warunków pogodowych i przed wyjazdem przeprowadzić niezbędne kontrole pojazdu.

Najlepsze wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z dużym mrozem za kierownicą.

Upewnij się, że Twoje opony są odpowiednie do warunków zimowych.

Większość samochodów w Wielkiej Brytanii jest wyposażona w opony letnie lub całoroczne, jednak w warunkach ekstremalnego mrozu opony te nie sprawdzają się najlepiej. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby były elastyczne w ekstremalnie niskich temperaturach, zapewniając lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Mimo, że nie są one obowiązkowe przez prawo, są doskonałym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w warunkach oblodzenia, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Uzupełnić płyn chłodzący płynem zapobiegającym zamarzaniu.

Większość nowoczesnych samochodów jest obecnie wyposażona w szczelny system chłodzenia, który nie wymaga uzupełniania płynu. Płyn chłodzący powinien być rozdzielony na 50/50 pomiędzy wodę i płyn niezamarzający, ale z czasem może się rozcieńczyć. Może to doprowadzić do zamarznięcia i uszkodzenia silnika, dlatego przed jazdą w zimie należy upewnić się, że płyn chłodzący znajduje się na odpowiednim poziomie. Powinna ona zawsze znajdować się pomiędzy poziomami “MAX” i “MIN”.

Zobacz również:  Za jakie usługi w wypożyczalni musimy dopłacić?

Odszranianie szyb.

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to bez wątpienia będziesz musiał rozmrozić szyby przed udaniem się na drogę wczesnym rankiem.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem oczyszczenia szyby przedniej jest użycie zgarniacza i skrobaczkę. Uruchomienie silnika, włączenie podgrzewanego tylnej szyby i lusterek oraz umożliwienie cyrkulacji klimatyzowanego powietrza w celu łagodnego ogrzania szyby również przyspiesza ten proces. Upewnij się, że nie zostawiasz samochodu sam z kluczykami w stacyjce i sprawdź dwukrotnie, czy przednia szyba i wszystkie szyby są całkowicie rozmrożone przed wyjazdem.

Dłuższe podróże.

Długie podróże są bardzo częste w okresie świątecznym, ponieważ ludzie jeżdżą daleko, aby spędzić Boże Narodzenie z rodziną i przyjaciółmi. Ważne jest, aby zaplanować podróż i być przygotowanym na wszelkie niekorzystne warunki, które mogą utrudnić jazdę. Przed rozpoczęciem podróży sprawdź pogodę, informacje o ruchu drogowym i najbezpieczniejsze trasy oraz upewnij się, że masz ciepłe ubrania i żywność.

Zobacz również:  Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie dla swojego samochodu?

Przygotuj zimowy zestaw do awarii samochodu.

Zimowe zestawy na wypadek awarii samochodu są niezbędne podczas chłodniejszych miesięcy. Dostępne są różne zestawy, w tym kamizelka, łopata śnieżna, latarka i koce termiczne. Inne zalecane elementy to śniegowe uchwyty na buty, zapasy żywności i napojów oraz ładowarka telefoniczna na wypadek awarii.

Sprawdź swoją pokrywę awaryjną.

W pełni kompleksowa osłona przed awarią jest niezbędna, jeśli prowadzisz samochód w miesiącach zimowych i daje Ci pewność, że nie utkniesz, jeśli się zepsuje auto. Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź dokładnie, na co jesteś przygotowany.

Pobierz aplikację pogodową.


W miesiącach zimowych ważne jest, aby nie tracić z pola widzenia warunków pogodowych. Przed podróżą samochodem pobierz na telefon aplikację meteorologiczną i sprawdź, czy nie ma żadnych złych warunków pogodowych w czasie podróży. Jeśli uważasz, że możesz napotkać szczególnie złą pogodę, warto odłożyć podróż na później, aż warunki się polepszą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.