Urządzenia pneumatyczne do domu i warsztatu – krótka charakterystyka

 

Chcesz się poczuć jak profesjonalista? Marzysz o pracy nad własnym samochodem, począwszy od jego montażu, przez wymianę lakieru i malowanie? A może pracujesz w warsztacie i zastanawiasz się, co będzie ci potrzebne do fachowego obsłużenia klientów? W tym artykule wskażemy, czym jest kompresor do warsztatu, szlifierki oscylacyjne i pistolet lakierniczy.

Kompresor jako podstawa urządzeń pneumatycznych

Omawiając urządzenia do warsztatu, należy zacząć od grupy, jakim są urządzenia pneumatyczne. Mogą być one stosowane w warsztatach i w domach i są stosunkowo lepsze od urządzeń elektrycznych. Urządzenia pneumatyczne to takie, które stosują energię sprężonego gazu do wytworzenia tzw. ruchu obrotowego lub postępowego. Inaczej mówiąc, przekierowują energię gazową do urządzeń szczegółowych, które pracują na jej bazie tj. szlifierki, pistolety lakiernicze, wiertarki, wkrętarki, klucze udarowe lub zszywacze i nitownice. Urządzenia pneumatyczne charakteryzuje przede wszystkim ogromna moc, duża ergonomia, wytrzymałość, łatwa konserwacja i wygoda w użytkowaniu.

Do zasilania urządzeń pneumatycznych potrzebujemy kompresora, czyli urządzenia, dzięki któremu uzyskujemy sprężone powietrze. Generuje ono ciśnienie najczęściej 6-15 barów (w zależności od modelu). Kompresory stanowią rodzaj sprężarek. Same sprężarki są maszynami, zwiększającymi ciśnienie gazu. Do sprężarek zaliczamy wentylatory, dmuchawy i omawiane wyżej, kompresory.

Kompresory mają szerokie zastosowanie w warsztatach i wulkanizacji. Służą do pompowania kół, używane są do czyszczenia urządzeń, do wprawiania narzędzi pneumatycznych w ruch, do lakierowania karoserii, a w domach mogą służyć do pompowania kół, materacy czy basenów.

Sam kompresor do warsztatu może występować w dwóch rodzajach: kompresor olejowy, w którym tłok smarowany jest olejem, co zwiększa wytrzymałość i trwałość urządzenia. Są to kompresory duże, wydajne i dedykowane dla warsztatów samochodowych i zakładów wulkanizacji. Rozróżniamy też kompresor bezolejowy, zaopatrzony w małe tłoki o niskim tarciu. Jest on często wykorzystywany w przemyśle dentystycznym lub farmaceutycznym albo w domach – do prostych prac. Jeśli chcemy zakupić taki kompresor dobrze zwrócić uwagę na sposób jego wykorzystania, pojemność butli, ciśnienie robocze, wydajność, poziom hałasu czy wiele innych parametrów.

Szlifierki

Szlifierka służy do obróbki twardych materiałów. Jest to maszyna bardzo dokładna. Materiał, przez nią szlifowany, staje się gładki.

Zastosowanie szlifierek zależy od konkretnego ich rodzaju. Do podstawowych należy:

  • szlifierka oscylacyjna pneumatyczna (zapewniająca szybkie szlifowanie powierzchni płaskich lub lekko zaokrąglonych, polecana do drewna)
  • szlifierka mimośrodkowa (czyli uniwersalna szlifierka do powierzchni gładkich, wypukłych i wklęsłych, polecana do metalu i drewna)
  • szlifierka kątowa (do szlifowania lub przycinania metalu, ceramiki, betonu. Wykorzystywana jest też do polerowania, ale należy w takim przypadku zadbać o to, by była rotacyjna)
  • szlifierka taśmowa (dedykowana do dużych powierzchni drewnianych lub lakierowanych. Szczególnie polecana jest do warsztatów, z uwagi na to, że jest szybka, dokładna i jako jedyna spośród pozostałych, posuwa się w linii prostej)

Wyróżniamy też szlifierki profesjonalne tj. szlifierki do wałków, do otworów lub docierki.

Dokonując wyboru szlifierki, istotna jest jej moc, napęd (dzielony na pneumatyczny, elektryczny lub hydrauliczny), opcje dodatkowe (np. system regulowania prędkości, system odsysania pyłu lub system antywibracyjny). W zależności od rodzaju szlifierki, ważny jest też wymiar stopy, liczba oscylacji, średnia tarczy czy prędkość przesuwu.

Pistolety lakiernicze

Kolejną grupą urządzeń pneumatycznych, są pistolety lakiernicze i malarskie, służące – jak sama nazwa wskazuje – do lakierowania lub malowania np. karoserii. Często wykorzystywane są w warsztatach i domach. Malowanie odbywa się poprzez rozpylanie emulsji, farby czy lakieru przy użyciu medium zasilającego jakim jest sprężone powietrze.

Każdy pistolet lakierniczy może mieć zbiornik, umiejscowiony u góry lub na dole. Pierwszy jest mniejszy, sprawdza się przy detalach, natomiast drugi potrzebuje większego ciśnienia, dlatego lepiej wykorzystać go w pracy na większych obszarach.

Pistolety lakiernicze dzielimy z uwagi na sposób zasilania lub technikę natrysku. W pierwszym przypadku wyróżniamy:

  • pistolet lakierniczy zasilany grawitacyjnie, wyposażony w zbiornik górny (używany do detali, jest łatwy w czyszczeniu, przyda się przy częstej zmianie kolorów)
  • pistolet lakierniczy zasilany syfonowo, wyposażony w zbiornik dolny (polecany do większych powierzchni, do średniego zużycia)
  • pistolet lakierniczy zasilany ciśnieniowo (dedykowany do dużego zużycia materiału i dużego wydatku, polecany dla profesjonalistów)

Z uwagi na rodzaj natrysku, wyróżniamy natomiast:

  • pistolet lakierniczy HP (wysokociśnieniowy)
  • pistolet lakierniczy HVLP (niskociśnieniowy)
  • pistolet lakierniczy RP (o zredukowanym ciśnieniu)
  • pistolet lakierniczy LVLP niskociśnieniowy, z niskim zużyciem materiałów
  • pistolet lakierniczy LVLP niskociśnieniowy, ze średnim zużyciem powietrza

Cechami charakterystycznymi pistoletów lakiernicznych lub malarskich jest szybkość malowania oraz dokładność. Kupując pistolet malarski, należy zwrócić szczególną uwagę na dysze. Przede wszystkim ważny jest zakres prac pistoletu oraz materiał, do którego będzie on używany.

Pistolet lakierniczy do warsztatu samochodowego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.