Zwyżki do prac wewnątrz budynków

Zwyżki kojarzone są przede wszystkim z urządzeniami wykorzystywanymi na zewnątrz, m.in. przy pracach budowlanych, wycince drzew czy rozklejaniu billboardów. W praktyce jednak bardzo często przydają się również wewnątrz – zazwyczaj w wysokich halach magazynowych. Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając podnośnik do pracy w budynku?

Zwyżki zazwyczaj spotyka się na otwartej przestrzeni, np. przy wykonywaniu prac ogrodniczych, ale podnośniki koszowe czy podesty ruchome przydają się również wewnątrz budynków. O jakich budynkach mowa? Najczęściej są to hale magazynowe wysokiego składowania, zaś nieco rzadziej niskie hale przemysłowe. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby móc wykorzystać sprzęt do pracy na wysokości w obiekcie?

Wymogi w stosunku do zwyżek i hal

Przede wszystkim ładowarki teleskopowe czy innego rodzaju zwyżki powinny mieć napęd elektryczny. Dzięki temu, że nie wytwarzają spalin, będą mogły bezpiecznie działać w zamkniętej przestrzeni. Z tego względu raczej nie poleca się urządzeń z napędem spalinowym, bo w przypadku nieodpowiedniej wentylacji w obiekcie stanowią realne zagrożenie dla wszystkich ludzi przebywających w pobliżu.

Jeżeli chodzi o halę, w której ma być wykorzystana zwyżka, warto sprawdzić sposób wykonania i pokrycie posadzki. W przypadku drewna lub płytek może dojść do uszkodzenia podłogi ze względu na wagę urządzenia – podnośniki ważą kilka a nawet kilkanaście ton. Najlepiej, żeby posadzka była betonowa i odporna na duży nacisk.

Warto pamiętać, że osoba, która będzie odpowiadała za kierowanie zwyżką, musi mieć uprawnienia UDT adekwatne do danego rodzaju urządzenia. Nie chodzi tylko o kwestie działania zgodnie z prawem, lecz także o bezpieczeństwo pracowników.

Chcesz wynająć lub kupić zwyżkę z napędem elektrycznym? Sprawdź ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Wymiary zwyżki

Przed wyborem konkretnego modelu zwyżki należy sprawdzić, czy wysokość i szerokość przejazdowa urządzenia pozwoli na wprowadzenie go do wnętrza budynku. Często okazuje się, że podnośnik nie jest w stanie przejechać przez drzwi wejściowe, bo jest po prostu za wysoki albo nie mieści się pomiędzy półkami w magazynie, więc tak naprawdę okazuje się bezużyteczny.

Oprócz tego istotnym parametrem jest wysokość, na którą może zostać uniesiony np. kosz – w przypadku hal magazynowych zbyt niski zasięg nie pozwoli na dostęp do najwyższych półek. Dodatkowo warto skontrolować, czy zwyżka po rozłożeniu bocznych podpór będzie jeszcze miała miejsce na manewrowanie podnośnikiem lub ramieniem.

Rodzaje zwyżek do prac w budynkach

W pracach wewnątrz budynków najczęściej wykorzystuje się podnośniki nożycowe z napędem elektrycznym i niebrudzącymi kołami. Jeżeli zamontuje się do nich platformę, mogą np. zastąpić rusztowanie i pozwolić na pracę kilku specjalistów naraz. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również podnośniki samojezdne, które zazwyczaj mają niewielkie wymiary. W niektórych przypadkach da się je nawet transportować windą na wyższe piętra w obiekcie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.