Zniesienie współwłasności nieruchomości – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Współwłasność nieruchomości oznacza, że mają do niej prawo co najmniej dwie osoby, a żaden z współwłaścicieli nie może swobodnie nią dysponować bez zgody pozostałych. Dlatego też często pojawia się temat zniesienia współwłasności nieruchomości, które można przeprowadzić na dwa sposoby. Kiecy warto zdecydować się na zniesienie współwłasności nieruchomości i jak podjąć się tego zadania?

Dlaczego warto znieść współwłasność?

W przypadku, gdy kilka osób posiada prawo do danej nieruchomości, zarządzanie nią może być niezwykle problematyczne. Należy mieć świadomość, że w kontekście nieruchomości mowa nie tylko o mieszkaniach czy domach, ale również o działkach rolnych czy budowlanych. Żaden ze współwłaścicieli nie może nieruchomości sprzedać, wynająć czy przerobić, jeśli nie posiada zgody pozostałych osób. Dlatego też dobrym rozwiązaniem wydaje się być zniesienie współwłasności nieruchomości, dzięki któremu jedna osoba nabywa prawo do zarządzania nią. Zniesienie współwłasności nieruchomości jest niezwykle istotne, jeśli pomiędzy współwłaścicielami nie ma zgody co do rozporządzania mieniem.

Jak wygląda procedura zniesienia współwłasności nieruchomości?

Zniesienie współwłasności nieruchomości może przebiegać na dwa sposoby – notarialnie lub sądownie. Pierwsze rozwiązanie jest droższe, bowiem należy pokryć koszty związane z taksą notarialną, a co więcej, aby pomiędzy współwłaścicielami musi panować zgoda co do warunków umowy. Jeśli zgody nie ma bądź nie chcemy pokrywać wysokich kosztów, znieść współwłasność nieruchomości możemy również na drodze sądowej. Cała procedura potrwa jednak znacznie dłużej. Ponadto, musimy być świadomi, że pozostali współwłaściciele muszą otrzymać swego rodzaju rekompensatę – najczęściej ma ona formę pieniężną. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, w której nieruchomość jest dzielona w taki sposób, że każdy współwłaściciel otrzymuje na własność jej konkretną część. Tego typu rozwiązanie najczęściej spotyka się w przypadku gruntów budowlanych bądź rolnych.

Kiedy warto udać się do prawnika?

Z pomocy prawnika warto skorzystać już od początku procesu znoszenia współwłasności nieruchomości, bowiem będzie on w stanie przeanalizować oraz ocenić stan prawny danego obiektu, podpowiadając przy tym korzystne dla stron rozwiązania. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pomiędzy stronami nie została zawarta jednoznaczna ugoda. Prawnik, w drodze negocjacji, może pomóc znaleźć konkretne rozwiązanie problemu, jednocześnie informując strony o wszelkich zaletach oraz wadach podejmowanych działań.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.