Żaluzje drewniane na wymiar – co musisz wiedzieć, nim się zdecydujesz?

Wśród szalenie modnych ostatnio osłon wewnętrznych prym wiodą drewniane żaluzje na wymiar. Są eleganckie i pełne wdzięku, w sposób niezwykle przytulny uzupełniają aranżacje w kuchniach i salonach, a także w biurach i gabinetach. Wraz z serwisem Master.Kalisz.pl przygotowaliśmy dla was garść informacji praktycznych, które warto znać przed zakupem tego typu osłony do domu.

Żaluzje drewniane na wymiar – waga

Trzeba nam wiedzieć, że żaluzje na wymiar wykonane z drewna są odpowiednio cięższe od swoich odpowiedników z metalu. Ich waga może w przekraczać nawet 4 kg, np. żaluzje drewniane na wymiar 50 mm, czyli modele o szerokiej lameli. Wariant dość powszechny ostatnio, bardzo atrakcyjny w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Standardowy model z wąską lamelą, czyli żaluzje drewniane na wymiar 25 mm, ważą już zdecydowanie mniej: 1,5 – 2,0 kg.

Informacja ta jest dość ważna bo wiąże się z możliwościami i metodami montażu. Jeśli posiadamy szeroką wnękę okienną, waga żaluzji drewnianych może dość mocno utrudnić nam ich powieszenie. W takich przypadkach warto podzielić osłonę na dwie mniejsze lub wybrać żaluzje drewniane na wymiar z lekkiego materiału, np. żaluzje bambusowe (więcej na Master.Kalisz.pl w zakładce „sklep”).

Fot: żaluzje drewniane na wymiar MASTER

Żaluzje drewniane na wymiar: 50 mm – montaż

Jeszcze przed zakupem powinniśmy dobrze zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi montażu tych modnych osłon. Masywne, a zarazem ciężkie drewniane żaluzje na wymiar, utrudniają bezinwazyjny montaż, źle dobrane mogą np. utrudniać otwieranie i zamykanie okna. Istnieje możliwość montażu żaluzji drewnianych bezpośrednio we wnęce, ale jest alternatywa – to montaż nad wnęką, co optycznie powiększa okno. Jest to też wariant bardziej funkcjonalny. Trzeba jednakowoż pamiętać, że ze względu na wagę, żaluzje drewniane na wymiar 50 mm nie powinny być przymocowywane do przegród gipsowo-kartonowych, np. sufitów podwieszanych, chyba, że zastosuje się specjalne elementy montażowe.

Dlaczego to ważne? Decydując się na montaż żaluzji drewnianych we wnęce musimy liczyć się z ewentualnością, że osłona może utrudniać użytkowanie okna. Drewniane żaluzje na wymiar z bambusa zajmują po złożeniu nieco mniej miejsca niż inne klasyczne modele. Montaż nad wnęką jest wariantem estetycznym i bardziej funkcjonalnym, ale tutaj także możemy popełnić błąd. Otóż żaluzje na wymiar powinny być zamontowane w taki sposób, by po złożeniu nie wystawały one poniżej obrysu wnęki, najlepiej gdy z nią licują.

Żaluzje drewniane na wymiar: 25 mm – montaż

Tutaj sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej elastyczna. Można bowiem zdecydować się na aż 3 sposoby montażu. Pierwszym są żaluzje drewniane na wymiar w świetle szyby (sposób inwazyjny). Drugim to również inwazyjny montaż jednak w ramie okna, przewiduje on wiercenie w stolarce okiennej. Trzecia opcja to drewniane żaluzje na wymiar montowane bezinwazyjnie, bez uszkadzania stolarki okiennej – za pomocą specjalnych zaczepów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.