Zadaszenie a zabudowa tarasu – różnice

Zadaszenie tarasu to ochrona nie tylko przed deszczem, ale również przed palącym słońcem. Jeśli dodatkowo chcesz odgrodzić się od podmuchów wiatru lub spojrzeń sąsiadów, pomyśl także o zabudowie tarasu. Jakie są zalety tych rozwiązań?

Taras to miejsce do odpoczynku po trudnym dniu w pracy, relaksu w weekend lub grillowania ze znajomymi.  Niezależnie od tego, co najczęściej robisz na tarasie, zwykle jest on usytuowany od strony południowej lub zachodniej, a to oznacza, że latem słońce operuje na nim intensywnie. Dlatego też potrzebne jest zadaszenie. A to nic innego jak płaska lub skośna konstrukcja montowana najczęściej do ściany elewacyjnej, powierzchnią pokrywająca cały lub część tarasu.

W ofercie wielu firm dostępna jest także opcja zabudowy tarasu. Jeśli chcemy również osłonić się np. od wiatru lub spojrzeń sąsiadów, warto wykonać zabudowę tarasu. To pionowe osłony z przezroczystego lub nietransparentnego tworzywa, które montowane są zarówno do ściany elewacyjnej, jak i do podłoża, a z zadaszeniem tworzą stabilną i trwałą konstrukcję. Zanim zdecydujesz się na któreś z tych rozwiązań, poznaj ich zalety.

 

Zabudowa tarasu – na stałe czy przesuwna?

Zabudowa tarasu to praktyczny element, który warto przemyśleć, szczególnie, jeśli mamy taras w pełni lub częściowo nasłoneczniony. Wówczas należy rozważyć, czy zabudowa ma być zamontowana na stałe, czy też ma być przesuwna. Niewątpliwie przesuwna zabudowa tarasu pozwala na stopniowanie zasłonięcie w konkretnym momencie. Rozwiązanie to przydaje się w różnych porach roku i przy różnych warunkach pogodowych.

Zalety zadaszenia i zabudowy tarasu

Zarówno zadaszenie, jak i zabudowa tarasu mają szereg zalet. Jeśli nie jesteś zdecydowany na tę formę ochrony tarasu, poznaj jej atuty. Przede wszystkim mają funkcję ochronną. Stają się wsparciem w czasie upałów, ale również w czasie deszczu. Kiedy trwa upalne lato, zadaszenie nad tarasem da przyjemny cień. Oprócz tego osłoni drzwi tarasowe, co wyeliminuje problem nadmiernego nagrzewania pomieszczeń w upalne dni. Z kolei kiedy pada deszcz, zadaszenie tarasu pozwala korzystać z tej przestrzeni nawet w takich okolicznościach. Pod zadaszonym tarasem możesz spokojnie pozostawić poduszki na siedzeniach czy koc na chłodniejsze wieczory, bez obawy o ich zamoczenie w czasie nagłego i nieprzewidzianego deszczu.

Kolejną zaletą, zauważalną w przypadku zabudowy tarasu jest ochrona przed powiewami wiatru. Jeżeli zdecydujesz się na system przesuwnych paneli, możesz sam zdecydować, w którym momencie chcesz zasłonić taras, a kiedy chcesz go odsłonić.

Dużym atutem nowoczesnych systemów zadaszeń i zabudowy tarasu jest stabilna, wytrzymała i trwała konstrukcja. Niezależnie od tego, czy wykonana jest ze stali, aluminium czy drewna, spełni swoje funkcje i oczekiwania inwestora. Samo zadaszenie wykonane ze szkła lub poliwęglanu również gwarantuje odporność na czynniki mechaniczne lub warunki atmosferyczne.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na fakt, że profesjonalne firmy oferujące zabudowę tarasu, wykonują usługi rzetelnie i kompleksowo. Pomagają zatem zarówno w zakresie budowy konstrukcji, jak i montażu pokrycia, niezależnie od skomplikowania układu.

Trzeba jednak pamiętać, że kluczem w przypadku zadaszenia czy zabudowy tarasu jest ich systematyczna konserwacja i impregnacja materiałów, które wymagają takiej pielęgnacji. Z całą pewnością te elementy tarasu to wysoka jakość, trwałość i niezawodność.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.