Wiertnice geologiczne – czym różnią się poszczególne typy?

Dobranie odpowiedniego typu urządzenia do wykonywanej pracy jest niezwykle ważne. Dlatego konieczne jest zapoznanie się różnymi rodzajami wiertnic, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zastanawiasz się, czym różnią się poszczególne typy wiertnic geologicznych?

Wiertnice geologiczne – do czego służą?

Jednym z najczęściej wybieranych modeli wiertnic jest ta służąca do odwiertów geologicznych. Zaliczana jest ona do kategorii wiertnic pionowych, a więc jej działanie polega na wykonywaniu otworów w głąb powierzchni. Najczęściej używa się ich w terenie. Ponadto większość producentów, takich jak Staltechnika, stosuje rozwiązania, która umożliwiają szybkie wykonanie odwiertów bez konieczności budowy konstrukcji. Za pomocą tych urządzeń wykonywane są:

  • odwierty w celu zbadania gruntu,
  • odwierty pod studnie głębinowe,
  • odwierty pod instalację pomp ciepła,
  • odwierty służące do zbadania geotermii.

Wiertnice geologiczne – rodzaje

W użyciu znajduje się obecnie szeroka gama wiertnic tego rodzaju, które można podzielić między innymi pod względem dopuszczalnej głębokości wiercenia, mocy napędowej, rodzaju napędu oraz budowy. Wśród nich znajduje się:

  • wiertnica gąsienicowa – jest maszyną przeznaczoną do wiercenia otworów o niewielkich otworach, mających zastosowanie w badaniu przekroju geologicznego gruntu oraz wiercenia w obsadzie rur stalowych. Wiertnica zamontowana jest na nośniku gąsienicowym;
  • wiertnica na samochodach – montowana jest na samochodzie typu pick-up. Dzięki temu umożliwia jeszcze szybsze wykonanie odwiertów. W zależności od modelu wiercenie wykonywane jest samymi świdrami lub w rurach osłonowych;
  • wiertnica udarowo-obrotowa – tego typu urządzenie wyposażone jest w moduł, który umożliwia wprowadzenie go w ruch posuwisto-zwrotny oraz obrotowy. Dzięki temu wiertnica jest wszechstronna i może być wykorzystywana do różnych prac geotechnicznych;
  • wiertnica na przyczepie – tak, jak w przypadku modelu montowanego na samochodzie, urządzenie to zostaje umieszczone na przyczepie. Tego rodzaju maszyny dostępne są na stronie http://staltechnika.pl/.

Wiertnice geotechniczne pozwalają na wykonywanie odwiertów o różnej średnicy i głębokości, w zależności od specyfikacji każdego modelu. Wybierając odpowiednie narzędzia, warto zdecydować się na takie, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a ich budowa umożliwia satysfakcjonującą pracę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.