Maty grzewcze – ciepła podłoga, ciepły dom

Maty grzewcze to popularny w Polsce system ogrzewania podłogowego, który jest łatwy w montażu i stosowany wtedy, gdy mamy już posadzkę a planujemy na niej płytki. System jest z pozoru bajecznie prosty, jednak wgląd w szczegóły pozwala zauważyć, że maty grzewcze powinno się kupować wyłącznie u godnych zaufania producentów.

Rozwiązania w nich użyte są bowiem o wiele bardziej skomplikowane i wymagające zastosowania odpowiednich materiałów przy produkcji. Jak działa mata grzewcza i co warto o niej wiedzieć?

Mata grzewcza – magia tkwi w szczegółach

Na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego osadzony jest ultracieńki kabel grzewczy – tak w skrócie można opisać maty grzewcze. Jednak nie jest to aż tak proste, a ich struktura musi być perfekcyjna.

  • Mata grzewcza zatopiona jest w kleju elastycznym lub wylewce cienkowarstwowej. Jeśli klej podczas nakładania stworzył niejednorodne otoczenie, mata będzie się nagrzewać nierównomiernie i wpłynie to na jej żywotność. W niektórych miejscach będą się tworzyć punkty ulegające zbyt dużemu przegrzaniu i napięciom. Odporność na takie sytuacje znacząco zwiększa izolacja z teflonu (zamiast zwykłego tworzywa sztucznego).
  • Kabel w macie – jeśli składa się z jednego wolframowego drutu, może osłabić i skrócić poprawne działanie maty. Godny zaufania producent dobierze tu kabel z wielosplotowy, składający się z wielu wolframowo-niklowych drutów.
  • Jeśli izolacja maty zostanie wykonana z teflonu, jej punktowa wytrzymałość sięga aż 200 stopni Celsjusza. W przypadku gorszych jakościowo materiałów będzie to znacznie mniejsza wartość prowadząca do usterek.

Praktyczna w użyciu mata grzewcza jest dopasowana fabrycznie do wielkości pomieszczenia i zapewnia odpowiednio równomierne rozmieszczenie kabli grzejnych. Ma jednostronne zasilanie. Nie przycina się jej i nie narusza izolacji kabla grzejnego. To również wpływa na jej trwałość i bezawaryjność.

Maty grzewcze – czy montaż jest trudny?

Duże ułatwienie stanowi mata grzewcza, która jest samoprzylepna. Dodatkowo przewody są elastyczne i sprężyste, ale z niską pamięcią na odkształcanie. Dzięki temu maty grzewcze można montować pewnie i sprawnie.

Czy zatem jest to system grzewczy, na który warto zwrócić uwagę? Zdecydowanie tak. Możemy tu mówić nie tylko o szybkim i łatwym montażu, ale również o bezawaryjności i możliwości dostosowania do właściwej każdej wielkości powierzchni, w tym również w lokalach użytkowych. W bardzo dużych pomieszczeniach możliwe jest zastosowanie i połączenie w jeden system kilku mat grzewczych. Nie idą za tym zagrożenia w postaci awarii, wybuchów, unoszącego się czadu. Istnieje za to przyjemnie ciepła podłoga i możliwość decydowania o wysokości temperatury, która będzie panowała w danym pomieszczeniu. Nic zatem dziwnego, że maty grzewcze stały się tak popularne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.