Dekoracje andrzejkowe

Koniec listopada zwykle wiąże się z widmem nadchodzącej zimy i długimi wieczorami spędzonymi w domu pod kocem. Dla wielu osób oznacza to, że zbliża się wieczór wróżb. Chociaż andrzejki nie są tak popularną tradycją jak na przykład Halloween, to wciąż mają swoich zwolenników. Podpowiadamy, jak przygotować mieszkanie, by tego wieczoru panował w nim klimat magii i czarów.

Tradycja wróżenia

Andrzejkami określa się wieczór wróżb, który przypada w nocy z 29 na 30 listopada. Nazwa pochodzi od imienia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Kiedyś wszelkie wróżby miały jedynie wymiar matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo traktowane były bardzo indywidualnie. Z czasem Andrzejki przybrały formę zbiorową, a współcześnie w imprezie może wziąć udział każdy. Wśród różnego rodzaju wróżb można znaleźć losowanie przedmiotów o różnej symbolice, wylewanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza do wody i odkrywanie sylwetki przyszłego kandydata na męża poprzez cień, który masa rzuca na ścianę, czy ustawianie butów jeden za drugim, by wywróżyć, która z kobiet jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Zadbaj o klimat

Chcesz w tym roku wspólnie ze znajomymi spróbować wróżenia i wykorzystać Andrzejkowy wieczór jako okazję do spotkania?  Zadbaj o klimat i przygotuj pomieszczenie. Prawdziwym must have są świece. Wybierz kilka różnych grubości i ustaw je w bezpiecznym miejscu – najlepiej na tacy z lustrem, która dodatkowo będzie odbijała światło. Na stole rozłóż obrus w ciemnym kolorze, okna zasłoń grubymi tkaninami. Nie zapomnij również o zapachu – świetnie sprawdzi się tutaj kominek zapachowy lub kadzidełka. Możesz również pokusić się o zawieszenie balonów czy girland na ścianie. Pomocne będą haczyki do obrazów. Dzięki nim szybko zdejmiesz dekoracje po przyjęciu. Możesz również powiesić ilustracje, które nawiązują do starożytnych wierzeń. Niektóre wróżby wymagają zawieszenia plansz. Tutaj również swoje zadanie spełnią haczyki samoprzylepne, które wygodnie zamówisz tutaj: https://kolorowykoszyk.pl/. W kilka chwil zamocujesz element na ścianie, dzięki praktycznym paskom. Dociśnij haczyk i odczekaj godzinę, by klej związał. Powieś przygotowane plansze i czekaj na gości!

Nie zapomnij również o przygotowaniu zastawy i przekąsek. Możesz ustalić ze znajomymi czy o jedzenie zadbacie sami, czy zdecydujecie się na skorzystanie z oferty na wynos. Warto przygotować zastawę. Świetnie sprawdzą się naczynia imitujące metalowe kielichy lub kryształy, a także stare filiżanki. Możesz wykorzystać również suche trawy i stare książki jako dekorację stołu. Zamiast winietek możesz użyć kart do gry. Rozbudź wyobraźnię i baw się dobrze!

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.