Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na zakup szklarni ogrodowej?

Własny ogród to doskonała przestrzeń do samodzielnej uprawy owoców i warzyw. Aby kapryśna pogoda nie zepsuła naszych plonów, warto rozważyć zakup szklarni ogrodowej. Co trzeba wiedzieć i na co zwracać uwagę dokonując wyboru najlepszego rozwiązania?

Szklarnia to budowla ogrodowa zbudowana z metalu i szkła, które kiedyś zwykle pochodziło z recyklingu. Dzisiaj kupuje się gotowe modele do samodzielnego montażu. Produkuje się je ze szkła, ale także z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – poliwęglanu. Pomieszczenie zapewnia uprawianym roślinom nie tylko ochronę przed deszczem i wiatrem, ale także utrzymuje odpowiednią temperaturę, niezbędną do ich prawidłowego wzrostu. W szklarni możemy uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Ciepłe oraz wilgotne warunki sprzyjają dojrzewaniu takich roślin jak: pomidor, papryka, sałata, melony czy roślin egzotycznych. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się smakiem własnych produktów, bez dodatków chemii czy nawozów sztucznych.

Szklarnia z panelami poliwęglanowymi
Szklarnia z panelami poliwęglanowymi Harmony Silver fot. palram.pl

Materiał – szkło czy poliwęglan

Konstrukcja szklarni może być wykonana z drewna lub z metalu. Obydwa materiały wymagają regularnego zabezpieczenia i odmalowania. Chyba że zdecydujemy się na szklarnie z aluminium, które możemy zobaczyć w https://palram.pl/szklarnie-ogrodowe. Aluminium nie koroduje pod wpływem wilgoci, przez co jest lepszym wyborem niż poprzednie materiały. Wypełnienie szkieletu wykonuje się ze szkła lub poliwęglanu. Im grubsza warstwa, tym większa ochrona przed potłuczeniem, ale także cena szklarni.

  • Szkło – eleganckie i trwałe, bardzo dobrze przepuszcza światło. Jednocześnie to materiał droższy, do ewentualnej wymiany wymaga szklarza, a rozbite tłucze się na drobne kawałki,
  • Poliwęglan – dokonała alternatywa dla szkła, ale jeśli dojdzie do potłuczenia to powstają nieostre kawałki. Może matowieć, ale bardzo dobrze przepuszcza światło. Dostępne jest w większej rozpiętości cenowej, a wymianę uszkodzonego elementu można przeprowadzić samodzielnie.

Na rynku dostępne są także szklarnie hybrydowe, które łączą obydwa materiały. W takim przypadku dach wykonany jest z poliwęglanu (w razie uszkodzenia łatwiej jest go naprawić), a ściany ze szkła.

Wymiary i kształt szklarni

Szklarnie występują w szerokiej gamie wymiarów i kształtów. Pozwala to dopasować odpowiednią budowlę do wielkości działki oraz jej ukształtowania. Do wyboru mamy szklarnie prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, w formie niewielkich altanek, wolnostojące oraz do montażu przy ścianie domu. Wszystko to sprawia, że szklarnia jest nie tylko miejsce uprawy roślin, ale często pełni funkcję dekoracyjną działki.

Odpowiednie usytuowanie na działce

Bardzo ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest umieszczenie szklarni na działce. Nie chodzi jedynie o odpowiedni metraż, ale także ułożenie względem słońca. Prawidłowe nasłonecznienie odgrywa istotną rolę w uprawie roślin, dlatego planując montaż szklarni, musimy zapewnić jej dostęp do promieni słonecznych. Unikajmy mocnego zacienienia przez drzewa, altanę czy dom. Najlepiej szklarnię ustawić od strony południowej. Wybór miejsca ma bardzo istotne znaczenie, bo późniejsze przesunięcie szklarni będzie wiązało się z dużym nakładem pracy i pieniędzy.

Detale, które mają znaczenie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że szklarnia musi stanąć na fundamencie. Inaczej sam stelaż mógłby przewrócić podmuch wiatru. Szklarnie ogrodowe zwykle stawia się na fundamentach murowanych, np. z betonowych bloczków. Popularne są także szklarnie kotwione oraz stalowe bazy. Zadbajmy o okna (minimum jedno), które pozwolą na wietrzenie szklarni i drzwi. Te ostatnie powinny być na tyle szerokie, aby bez problemu wjechać do środka taczką i swobodnie przenosić skrzynki lub naczynia z wodą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.