Umundurowanie wyjściowe dla wojskowych. Jak wygląda i z czego się składa?

Mundur Wojska Polskiego składa się z wielu ubiorów. Jednym z jest ubiór wyjściowy. Co należy o nim wiedzieć?

Umundurowanie Wojska Polskiego różni się między sobą przede wszystkim ze względu na rodzaj sił zbrojnych. Osobne rodzaje mundurów przewidziano dla żołnierzy Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych. Każdy z tych rodzajów umundurowania dzieli się jeszcze na ubiory przeznaczone na różne okazje: polowy, ćwiczebny, specjalny, wieczorowy, galowy i wyjściowy. Czym różni się każdy z nich? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Mundury wyjściowe, galowe i wieczorowe – czym się różnią?

Ci z nas, którzy nie mieli dotąd styczności z wojskiem oraz umundurowaniem, mogą mylić ubiory wyjściowy, galowy i wieczorowy. Tymczasem te rodzaje umundurowania poważnie się między sobą różnią. Poszczególne ubiory w umundurowaniu Wojska Polskiego są noszone na następujące okazje:

  • ubiór wyjściowy: noszony przede wszystkim podczas wystąpień indywidualnych oraz zbiorowych;
  • ubiór galowy: przeznaczony na ceremonie, święta, defilady, wręczenia aktów i tym podobne okazje.
  • ubiór wieczorowy: opracowany z myślą o przyjęciach okolicznościowych, których uczestnicy zobowiązani są do założenia stroju wieczorowego. Ubiór wieczorowy jest noszony przez oficerów oraz członków orkiestr reprezentacyjnej.

Mundur wyjściowy Wojska Polskiego. Z jakich elementów się składa?

Ubiór wyjściowy umundurowania poszczególnych sił Wojska Polskiego różni się w zależności od tego, którzy żołnierze go zakładają. Jeśli chodzi o kolorystykę, obowiązuje:

  • dla Marynarki Wojennej: ubiór granatowo-biały;
  • dla Sił Powietrznych: ubiór biało-stalowy;
  • dla Wojsk Lądowych: ubiór khaki z białą koszulą.

Wojsko Polskie korzysta z 10 zestawów ubioru wyjściowego męskiego oraz 12 kobiecego. Połowa z nich to mundury letnie, połowa – zimowe. Ubiór wyjściowy składa się z różnych typów nakryć głowy (beret, rogatywka, furażerka lub czapka wojskowa z futra), spodni i spódnic, bluz, koszul, nakryć wierzchnich (wiatrówka, płaszcze lub kurtka z podpinką), akcesoriów (krawat, szalik, rękawiczki, skarpetki lub pończochy, paski, sznury i pochewki) i obuwia (półbuty oraz botki oficerskie lub kozaki).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.