Kino czy teatr — co lepiej wybrać dla dzieci?

Zapewnienie dzieciom rozrywki stanowi obowiązek każdego rodzica. Wielu opiekunów chce ubogacać swoje pociechy kulturowo, z tego względu zabiera je do kina lub teatru. Repertuar takich miejsc jest często bardzo bogaty, dlatego czasem może pojawić się dylemat: co lepsze dla dziecka — kino czy teatr? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego warto zabrać dziecko do kina?

Dzieciaki uwielbiają kino. Współczesne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę ciekawych scenerii, dzięki czemu zarówno filmy, jak i bajki dla dzieci, pełne są magicznych obrazów, które rozwijają wyobraźnię malucha. Niewątpliwie wyjście do kina to dla dzieci ciekawa rozrywka i zwykle rodzice decydują się na nią częściej, niż na wizytę w nieco bardziej rozwijającym kulturowo teatrze.

Dlaczego warto zabrać dziecko do teatru?

Teatr to miejsce, rządzące się własnymi prawami. W takim miejscu można zobaczyć prawdziwą grę aktorów, a dodatkowo poddać się magii samego wystroju miejsca. Dzięki systemom kurtynowym od BSC system, niektóre teatry potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę, która zaczaruje zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Dla większości dzieci teatr jest wielkim przeżyciem, przede wszystkim dlatego, że dostarcza dużo realnych wrażeń, pozwalając na bezpośrednią integrację z aktorami. Dla malucha możliwość bycia nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem przedstawienia, stanowi często okazję do pokonania nieśmiałości i lęku, jak również wykazania się własnymi umiejętnościami aktorskimi.

Kino czy teatr — co lepsze dla dziecka?

Według psychologów obrazy, jakie dziecko ogląda na ekranie, zarówno na tym dużym, jak i w telewizji, nie są wskazane dla maluchów do 6 roku życia. Oczywiście nikt nie będzie zabraniał dziecku bajek, trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobierać odpowiedniego rodzaju programy telewizyjne i zwracać uwagę, czy nie działają one na szkodę naszej pociechy. Aktualnie mamy szeroki wybór różnego rodzaju kreskówek i filmów dla dzieci, które z pewnością zainteresują najmłodszych, zapewniając im dobrą rozrywkę. Wielu specjalistów zachęca rodziców do zabierania dzieci do teatru, podkreślając, że jest to sztuka wysokich lotów. W teatrze można zapoznać się z różnymi aspektami kultury, niekoniecznie tylko polskiej, a jednocześnie odpowiednio dobrane przedstawienie z pewnością będzie miało wydźwięk edukacyjny.

Rozwój kulturowy dziecka jest bardzo ważny. Choć wiele w tym zakresie pomagają placówki oświatowe, to jednak rodzice również powinni od czasu do czasu wybrać się z dzieckiem do kina lub teatru. Nie tylko jest to świetna rozrywka dla malucha, ale też może odpowiednio wzbogacić jego wiedzę o świecie, wzbogacić wyobraźnię oraz poprawić umiejętności interpersonalne. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobierać filmy, bajki oraz spektakle. Na szczęście w tym zakresie oferty dla dzieci w różnym wieku są szerokie, na pewno więc nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniej pozycji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.