Zatrzymanie prawa jazdy przez Policję jest równoznaczne z uniemożliwieniem kierowcy dalszego poruszania się samochodem. Szczególnie dla osób, dla których samochód jest narzędziem pracy lub niezbędnym elementem w pracy, sytuacja ta będzie bardzo trudna. W wielu przypadkach będzie równać się z brakiem możliwości świadczenia pracy lub też dużym ograniczeniem tej możliwości. Oczywiście, przejęcie prawa jazdy przez policję jest czynnością zrozumiałą jeśli prawo jazdy zostało zabrane kierowcy w sytuacji, gdy jego czyn jednoznacznie kwalifikuje się do tego by dokument zatrzymać. Co jednak w sytuacji, gdy Policja zatrzymała prawo jazdy, a okoliczności sprawy nie są jednoznaczne?
Procedury i terminy
Zacznijmy od tego, że funkcjonariusz Policji nie jest uprawniony do zatrzymania prawa jazdy. Może jednak skierować do prokuratury lub sądu wniosek o zatrzymanie dokumentu, w związku z przestępstwem lub wykroczeniem kierowcy. Funkcjonariusz, zobowiązany przekazać prawo jazdy do prokuratury lub sądu w ciągu 7 dni od chwili zatrzymania. Od momentu, gdy sąd lub prokuratura otrzyma prawo jazdy biegnie 14-dniowy termin, który zobowiązuje oba te organy do podjęcia kolejnych czynności. Opcje są zasadniczo dwie – prawo jazdy zostaje zatrzymane, a przeciw kierowcy wytaczane są zarzuty lub prawo jazdy zostaje zwrócone kierowcy. I choć oczywiście zdarza się, że zwrot prawa jazdy nastąpi w kilka dni po zatrzymaniu, to jednak w zdecydowanej większości przypadków w tym momencie pojawić musi się adwokat, który w imieniu klienta-kierowcy ubiegać się będzie o zwrot dokumentu, stosownie argumentując swój wniosek.
Wniosek o zwrot prawa jazdy
Ważne jest by wniosek o zwrot prawa jazdy został wystosowany zanim prokuratura lub sąd podejmie decyzję o tym by zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Stąd też adwokat powinien być zaangażowany w ten proces jak najszybciej. Specjalista znający sprawy karne z zakresu art. art.177 lub 178 k.k. znający okoliczności naszej sprawy jest w stanie przedłożyć organom stosowną argumentację opowiadającą za zwrotem dokumentu.
Zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy
Jeśli wniosek nie da określonego skutku pozostaje złożenie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Zażalenie składa się w odpowiedzi na decyzję prokuratury lub sądu o zatrzymaniu prawa jazdy. Co ważne, jeśli prokurator wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy to zażalenie składa się do sądu rejonowego, właściwego dla prowadzonej sprawy za pośrednictwem tegoż właśnie prokuratora. Jeśli to sąd rejonowy jest decydentem w naszej sprawie, to zażalenie powinno być złożone na bezpośrednio na postanowienie Sądu.
Sprawa w Sądzie
Jeśli zażalenie zostanie uchylone, to czeka nas sprawa w sądzie, podczas której udowodnić możemy swoje racje. Szczególnie jeśli przedmiotem sprawy jest przestępstwo warto by naszą rozprawą zajął się adwokat. Sprawy karne i specyfika procesu to niezwykle trudna materia, w ramach której osoby nie posiadające specjalistycznego doświadczenia nie są w stanie wykorzystać pełni swoich praw. W czym może pomóc nam adwokat na deskach sądu?
Przede wszystkim odpowiedzieć na akt oskarżenia lub wniosek o ukaranie kierowcy, składać wnioski o przesłuchanie świadków, dopuszczenie dowodu, przedstawić opinię biegłego, raporty toksykologiczne. Adwokat bierze też udział w przesłuchaniu kierowcy w prokuraturze. Finalnie może on także złożyć apelację od wyroku. Pamiętać także musimy o tym, że doświadczony w sprawach o zatrzymanie prawa jazdy adwokat jest w stanie podpowiedzieć nam jakie mamy szanse na korzystne rozpatrzenie naszej sprawy. Nierzadko zamiast starać się o uniewinnienie korzystniej będzie dla nas wnioskować o dobrowolne poddanie się karze. W sprawach o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu możliwe jest też zastosowanie swoistego środka kary jakim jest blokada alkoholowa, która uniemożliwia kierowcy prowadzenie pod wpływem alkoholu, ale skraca okres kary.