Co powinna zawierać sucha karma dla kota?

Mała włochata kulka z czasem stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. Choć będzie mieć swoje ciche dni i humory, spędzicie ze sobą wspaniałe chwile. Aby trwały jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednią dietę czworonoga.

Ludzie udomowili koty, psy i inne zwierzęta, aby mieć wiernych towarzyszy. Niegdyś właściciele dzielili się z pupilami, tym, co sami mieli w lodówce. Obecnie wiemy, że nie wszystko, co dobre i smaczne dla nas, jest odpowiednie dla zwierząt. Pomimo że kot chętnie zje większość tego, co mu dasz, to nie zawsze powinien to robić. Oczywiście sympatyczna włochata kulka, która bawi się frędzlami od poduszki, tego nie wie. Rolą opiekuna jest dbałość o odpowiednią dietę, a tę wzbogaca sucha karma dla kota, jak np. https://apetete.pl/karmy-suche-dla-kota.html.

Kocie przyzwyczajenia

Jeśli kupujesz zwierzaczka od hodowcy, najlepiej kontynuować żywienie dotychczasową karmą. Warunkiem jest, aby była dobra dla kota i mu smakowała. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku adopcji. Wówczas trzeba odpowiednio zadbać o malucha, a następnie wdrożyć karmę dla dorosłych kotów. Musisz zdecydować czy dotychczasowy pokarm był dla pupila odpowiedni. W każdej z tych sytuacji należy zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Kocia dieta

Nowy domownik to typowy łowca-zdobywca, który uwielbia polować. Ciągły dostęp do miski z jedzeniem nie jest najlepszym pomysłem. Kot przyzwyczai się, że zawsze ma pokarm na wyciągnięcie łapy, a jego zdobycie nie wymaga zaangażowania. Najczęściej kończy się to podjadaniem. Prowadzi to do otyłości i szeregu chorób oraz dolegliwości, których lepiej oszczędzić ukochanej istocie.

Jak karmić kota? Najlepiej podawaj posiłki dwa razy w ciągu dnia o jednakowych porach. Organizm pupila przyzwyczai się do rutyny, co wpływa pozytywnie na rytm dobowy zwierzęcia. Jednocześnie nie przesadzaj z przekąskami i smakołykami. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, a także ludzi, trzeba podawać je z umiarem. Przyjemności w małych ilościach i rzadko serwowane, smakują najlepiej.

Kocia karma

Na rynku dostępne są karmy dla kotów pełnoporcjowe i weterynaryjne. Pierwsze z nich podaje się zdrowym zwierzętom. Najczęściej nie mają one specjalnej diety ani indywidualnych wymagań żywieniowych. Drugi typ służy pupilom, które z różnych względów muszą wyłączyć pewne składniki z menu lub potrzebują jednego (wielu) w większej ilości. Weterynarze polecają je np. w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym.

Warto pamiętać, że sucha karma nie powinna być jedynym rodzajem pożywienia dla kota. Jedzenie wyłącznie takiego pokarmu prowadzi do obciążeń układu moczowego, gdyż te zwierzęta piją bardzo mało wody. Dlatego dieta powinna być zróżnicowana i dobrze, gdy znajdzie się w niej, obok karmy suchej, również ta mokra. Mimo wszystko w misce kota zawsze powinna być świeża woda.

Kot – właściciel swojego właściciela

Do końca nie wiadomo czy to my mamy koty, czy koty mają nas. Zwyczajnie trudno stwierdzić kto jednoznacznie włada terytorium (domem). Pewne jest natomiast, kto rządzi lodówką, a to duża władza i zarazem odpowiedzialność. Dlatego najlepiej zadbać, aby „ludzkie” przysmaki lądowały na Twoim talerzu, a te kocie w misce pupila. To dla jego dobra.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.