Pimcore – najważniejsze wady i zalety

Pimcore to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów PIM. Oprócz samych funkcji charakterystycznych dla oprogramowania Product Information Management daje on dostęp także do wielu innych narzędzi jak DAM (Digital Asset Management), CDP (Customer Data Platform) czy MDM (Master Data Management). Czy warto zatem zdecydować się na wdrożenie Pimcore? W tym artykule poznasz główne wady i zalety tego rozwiązania.

Wdrożenia Pimcore – zalety

Omówmy główne zalety Pimcore:

1. Otwarty charakter

Pimcore to rozwiązanie open source. Oznacza to, że jego użytkownicy mają pełną swobodę w dostosowywaniu platformy do swoich potrzeb. Czynnik ten sprawia także, że wokół omawianego narzędzia gromadzi się duża społeczność, która jest gotowa nawzajem sobie pomagać.
Otwartość kodu jest szczególnie atrakcyjną cechą dla większych firm, które dysponują sporym budżetem. Dzięki temu mają one szczególnie duże możliwości, jeśli chodzi o wprowadzanie swoich modyfikacji.

2. Możliwość skalowania

Wspomniany powyżej charakter open source sprzyja także procesowi skalowania platformy do rosnących zapotrzebowań Twojego biznesu. Oczywiście domyślne funkcje także pomagają pod tym względem, jako że Pimcore pozwala zarządzać licznymi domenami bez konieczności realizacji skomplikowanych migracji.

3. Zarządzanie asortymentem

Jedną z głównych zalet wdrożeń PIM jest to, że możesz swobodnie zarządzać ogromnym asortymentem z jednego miejsca. Nie musisz logować się z osobna do Allegro, mediów społecznościowych i różnych wersji sklepu internetowego, aby zmienić dane na temat tego samego produktu. Takie opcje bardzo pozytywnie wpływają na skuteczność pracy.

4. Duża ilość materiałów do pomocy

Aby w pełni wykorzystać potencjał Pimcore, potrzebna jest praktyczna wiedza. Na szczęście twórcy narzędzia udostępnili bogatą dokumentację, dzięki której można zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami.
Jak już wcześniej wspomniano, wokół Pimcore zgromadziła się także aktywna grupa użytkowników, która nawzajem chętnie sobie pomaga.
Jeśli jednak chciałbyś wnieść swoją znajomość Pimcore na wyższy poziom, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z Pimcore Academy. Jest to oficjalny program kursów i certyfikacji zapewniany przez samych twórców platformy. Dostęp do niego kosztuje 299 euro na rok za jednego użytkownika, jednak daje on dostęp do wszystkich materiałów przeznaczonych dla programistów, konsultantów, czy specjalistów od planowania i rozwoju firm.

Wdrożenia Pimcore – wady

Jak już wcześniej sobie to przybliżyliśmy, Pimcore ma mnóstwo zalet. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kwestii, które dla wielu użytkowników mogą być problematyczne:

1. Wysoka bariera wejścia

Pimcore jest przydatny szczególnie dla organizacji zarządzających złożonymi procesami i skomplikowanymi modelami danych, w przypadku których nie sprawdzą się gotowe, szybkie oraz łatwe do wdrożenia rozwiązania.
Jeśli zatem szukasz systemu, który pomoże Ci w zarządzaniu małymi zbiorami danych, wdrożenie Pimcore będzie zbyteczne. W takiej sytuacji poszukaj mniejszych i prostszych w obsłudze rozwiązań.

2. W niektórych przypadkach problematyczne wdrożenie

Pimcore to nie rozwiązanie „out of the box” – nie da się go swobodnie używać od razu po instalacji. W tym celu konieczne jest profesjonalne doradztwo w zakresie dostosowania i wdrożenia. Nauka obsługi samej platformy także potrafi być problematyczna.

Pamiętaj, że omawianą platformę należy traktować jako framework, a nie gotowy produkt. Pewne poprawki z myślą o indywidualnych potrzebach zawsze będą konieczne. Jeśli zatem Twoja strona i powiązane z nią systemy zostały przygotowane przez zewnętrznych wykonawców, bądź z nimi w kontakcie podczas realizacji wdrożenia Pimcore. Ich pomoc może być konieczna, jeśli będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany.

Pimcore nie działa też zbyt dobrze na serwerach współdzielonych. Najlepiej, jeśli korzystasz z hostingu dedykowanego.

3. Liczne zmiany

Dynamiczny rozwój omawianego produktu jest jak najbardziej pożądany, jednak może on prowadzić do pewnych problemów. Liczne aktualizacje systemu potrafią być problematyczne, gdyż wymagają stałego dostosowywania swoich systemów do wprowadzonych zmian.
Przykładowo w 2017 roku Pimcore przeszedł z frameworka Zend (obecnie Laminas) na Symfony, co wiązało się z dużymi zmianami dla użytkowników. Oczywiście taka aktualizacja wyszła jak najbardziej na dobre, choć początkowo mogła być problematyczna.

Wdrożenia Pimcore – podsumowanie

Pimcore to jedno z najlepszych rozwiązań w swojej kategorii na rynku. Pamiętaj oczywiście o wspomnianych tutaj wadach, gdyż z ich powodu platforma ta nie sprawdzi się w przypadku wszystkich użytkowników.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.