Oprogramowanie Business Intelligence – co możesz zyskać dzięki BI?

Pojęcie Business Intelligence – utożsamiane niekiedy z analityką biznesową – w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Co ono dokładnie oznacza i  jakie korzyści może wprowadzenie technologii BI w firmie?

Czym jest Business Intelligence?

BI to, najprościej rzecz ujmując, zbieranie wartościowych danych z wszystkich możliwych źródeł, a następnie ich bieżące analizowane, w celu udoskonalenia biznesu i usprawnienia procesów decyzyjnych w firmie. Business Intelligence nie oznacza prostej analizy danych! Kluczowe są tutaj takie sprawy, jak gromadzenie danych wysokiej jakości, ich przystosowanie do analizy, możliwość stałego podglądu statystyk oraz szybkiego przygotowywania raportów i wizualizacji.

Aby wdrożyć te procesy w firmie należy sięgnąć po oprogramowanie Business Intelligence oraz opracować odpowiednie procedury.

Co można zyskać dzięki BI?

Wdrożenie Business Intelligence wymaga nakładów finansowych oraz czasowych. Czy warto w ten proces inwestować? Na to pytanie osoby decyzyjne w firmie muszą odpowiedzieć sobie same. BI może jednak przynieść szereg korzyści, które w ostatecznym rozrachunku doprowadzą do optymalizacji procesów i zwiększenia zysków.

Dzięki Business Intelligence:

  • Osoby decyzyjne mają bieżący dostęp do wszystkich danych – na przykład sprzedażowych – co pozwala im szybko reagować na pojawiające się szanse i problemy. Zapewnia to większą elastyczność niż w bardziej „tradycyjnym” modelu przetwarzania danych, gdzie raporty przedstawiane są miesięcznie czy kwartalnie
  • Raporty przygotowywane są znacznie szybciej – wizualizacje, raporty, estymacje, po części przygotowywane są automatycznie. Dzięki temu pracownicy nie tracą czasu na mozolne gromadzenie informacji z różnych programów czy baz danych i ich obróbkę
  • Zyskuje się dostęp do przekrojowych danych wysokiej jakości – a takie pozwalają na lepszy ogląd sytuacji. Umożliwiają także między innymi śledzenie trenów, stawianie dokładniejszych prognoz, szacowanie rentowności projektów (np. na podstawie danych o innych projektach, już przeprowadzonych) czy ocenianie LTV klienta.

A to tylko część potencjalnych korzyści. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Business Intelligence – jaką wartość może wnieść do Twojej firmy?” lub tekście „System Business Intelligence – co może wnieść do firmy?

Rozwiązanie problemów

Na rynku wiele jest gotowych narzędzi do BI – albo przynajmniej jej zaczątków. Wiele firm decyduje się jednak na dedykowane rozwiązania, które mają za zadanie odpowiedzieć na konkretne pytania i rozwiązać jasno określone problemy. Przykład? Firma współpracuje z wieloma podwykonawcami. Ze względu na mnogość projektów ma trudności z oszacowaniem, z którymi działalność jest najbardziej opłacalna. Dobrze opracowany system BI może pomóc to oszacować na podstawie danych o dotychczasowych projektach.

Oprogramowanie Business Intelligence to więc doskonała inwestycja w rozwój firmy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.