Kontrola dostępu do sieci w przedsiębiorstwie

Współczesne przedsiębiorstwa, aby podnieść efektywność pracy i zwiększyć poziom ochrony danych firmowych, wymagają stworzenia dobrze zabezpieczonych i odpowiednio skonfigurowanych wewnętrznych sieci komputerowych.

Wewnętrzne sieci komputerowe w przedsiębiorstwach

Jednym z popularnych rozwiązań w zakresie technologii informacyjnych, z których korzysta wiele małych i średnich przedsiębiorstw, są LAN, a więc wewnętrzne sieci komputerowe. Stworzenie między komputerami, obsługiwanymi przez wielu pracowników tej samej firmy, wewnętrznej sieci komunikacji, daje wiele korzyści. Pozwala na stworzenie bazy danych, którą cechować będzie spójność, niezbędna do funkcjonowania tej firmy, a także na szybkie udostępnianie zebranych informacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami i działami tej firmy. Dlatego sieci komputerowe LAN to nie tylko większe bezpieczeństwo danych firmowych, ale również większa efektywność operacyjna, wynikająca z polepszenia komunikacji wewnętrznej. 

Do czego służy switch i router

W sieciach komputerowych najczęściej stosowane są dwa typy urządzeń: routery i switche. Główna różnica między routerem a przełącznikiem polega na odmiennych zasadach działania obu urządzeń. Switch wyposażony jest w kilka gniazd LAN, pomiędzy którymi transferuje dane w oparciu o zapisane adresy fizyczne (MAC) podpiętych do niego kart sieciowych. W przeciwieństwie do tego router przekazuje dalej pakiety danych, dokonując analizy adresów IP urządzeń zarówno źródłowych, jak i docelowych. Dodatkowo routery są w stanie konwertować przesyłane dane pomiędzy obowiązującymi w różnych sieciach protokołami.

Sieć w firmie można poprowadzić tak, aby zablokować możliwości ataków. Fizyczne zabezpieczenie przy pomocy kabli jest pożądane, bo dzięki niemu urządzenia będą bezpieczne. Poza tym, w momencie, gdy ktokolwiek z zewnątrz będzie próbował podpiąć do gniazdka urządzenie nieautoryzowane, jest możliwość użycia zabezpieczeń, za sprawą których switch wykryje intruza i fizycznie odłączy dany port, dzięki czemu penetracja sieci okaże się dla hakerów niemożliwa.

Bezpieczeństwo sieci komputerowej

Kontrola dostępu do sieci może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie ma nic gorszego niż dowiedzieć się o wycieku poufnych informacji, czyli haseł do kont pocztowych czy bankowych, dopiero po fakcie, kiedy jest już za późno na podjęcie odpowiednich działań zabezpieczających. Kluczem do ochrony danych nie jest wyłącznie odpowiednie zabezpieczenie systemu przed szkodliwymi programami, ale także odpowiednie skonfigurowanie sieci komputerowej. W czasach, gdy coraz więcej osób i firm jest beneficjentami bezprzewodowego Internetu, szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie sieci komputerowej, np. sieć WLAN. Aby odpowiednio zabezpieczyć taką sieć przed nieuprawnionym dostępem do niej (network access control), podstawowa konfiguracja nie wystarczy. Jeśli u personelu zauważalne są braki wiedzy technicznej, niezbędne do podniesienia poziomu bezpieczeństwa firmowej sieci komputerowej, dobrze jest skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu tego typu zabezpieczeń.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.