Kiedy karmić psa? Przed spacerem czy po nim?

Prawidłowe żywienie psa opiera się na doborze optymalnego pokarmu, a także ustaleniu właściwych pór i okoliczności wydawania zwierzęciu posiłków. Dorosły czworonóg powinien otrzymywać jedzenie 2 do 3 razy dziennie. Śniadanie i kolację zazwyczaj łatwo zaplanować w ciągu dnia. Pod tym względem kłopotliwy może okazać się środkowy posiłek. Część opiekunów zastanawia się, czy zorganizować karmienie psa przed spacerem czy po nim? W artykule odpowiadamy na to pytanie.

Karmić psa przed spacerem czy po nim?

Dłuższy spacer z psem powinien odbywać się co najmniej raz dziennie i trwać minimum 30 minut. Zaleca się, aby w tym czasie zwierzę miało możliwość wybiegania się (utracenia nadmiaru energii) oraz załatwienia potrzeb fizjologicznych. Wyjście na dwór jest również doskonałym momentem na przeprowadzenie sesji treningowej z czworonogiem.

Kiedy karmić psa – przed spacerem czy po nim? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i brzmi: po, ale nie od razu. Co to oznacza? Czworonogi nie powinny uczestniczyć w aktywnościach fizycznych bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ grozi to w ich przypadku problemami trawiennymi, a nawet poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak rozszerzenie i skręt żołądka (zwłaszcza u ras dużych i olbrzymich). Jedzenie spożyte krótko po wysiłku również nie jest dobrze przyswajane przez psi organizm. Optymalna kolejność czynności to: spacer – odpoczynek (najlepiej 30-minutowy) – posiłek.

Zwierzę, które nie jest najedzone, chętniej bierze też udział w treningu, jeżeli nagrodą za posłuszeństwo są jego ulubione smakołyki. Należy jednak pamiętać, że pokarmy uzupełniające powinny pokrywać nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania psa na energię. Kalorie dostarczane do organizmu w formie przekąsek muszą być również odliczane od posiłków głównych, tak aby ich dzienny bilans nie został zaburzony.

Spacer z psem i karmienie czworonoga – dobre praktyki opiekuna

Wiemy już, czy karmić psa przed spacerem, czy po nim. O czym jeszcze warto pamiętać w wychowaniu czworonoga? Poniżej przedstawiamy listę dobrych praktyk opiekuna.

  1. Pamiętajmy, że spacery z psem umożliwiają mu prawidłowy rozwój. Spotkania z obcymi ludźmi oraz innymi zwierzętami przyzwyczajają czworonoga do funkcjonowania w społeczności. Jest to niezwykle istotne w formowaniu prawidłowych postaw i zachowań czworonoga.
  2. Spacer to także okazja do wspólnego spędzenia czasu i zacieśnienia relacji opiekuna z psem. Warto zapraszać zwierzę do różnorodnych zabaw (z wykorzystaniem gadżetów kynologicznych, takich jak specjalne piłki czy szarpaki). Dzięki temu więź emocjonalna człowieka z czworonogiem się pogłębia, a zwierzę coraz chętniej wykonuje polecenia.
  3. Podstawą żywienia psa powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, złożonej z jedzenia suchego i mokrego w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. W wyjątkowych sytuacjach warto oprzeć jadłospis podopiecznego na jednym rodzaju pokarmów, np. u psów walczących z nadwagą zaleca się stosowanie mniej kalorycznego pokarmu mokrego, natomiast u psów pracujących – suchych granulek, które dostarczają więcej energii.
  4. Miseczkę z jedzeniem należy wystawić na maksymalnie 30 minut, po czym zabrać, umyć i przygotować do ponownego użycia. Stały dostęp do pokarmu nie jest zalecany, natomiast naczynie ze świeżą i czystą wodą musi być zawsze do dyspozycji zwierzęcia.
  5. Psy uwielbiają rutynę, dlatego warto zorganizować dzień według stałego, przewidywalnego schematu. Dotyczy to częstotliwości podawania posiłków, pór spacerów, a także innych czynności, np. czasu poświęcanego na pieszczoty z czworonogiem w domu.
  6. Ważne są również warunki, w jakich pies spożywa posiłki. Stanowisko do jedzenia powinno znajdować się w spokojnym miejscu, z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy korytarzy. Należy unikać hałasu i obecności innych zwierząt – te czynniki są dla czworonoga szczególnie stresogenne i skłaniają go do szybkiego, zachłannego połykania jedzenia.

Sposób żywienia psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Stosując się do powyższych zaleceń, sprawimy, że nasz podopieczny będzie radośnie spędzał z nami każdy kolejny dzień swojego życia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.