Jakie rozwiązania informatyczne należy wdrożyć w firmie?

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe i często nastręcza wielu problemów. Przedsiębiorcy muszą oferować nie tylko wysoką jakość usług, ale i ciągle się rozwijać, by utrzymać konkurencyjność na rynku. A jakby tego było mało, to czeka na nich wiele zagrożeń, choćby informatycznych, które mogą przyczynić się, że stracą dane wrażliwe, czy nawet dostęp do konta firmowego. Tutaj pojawia się więc pytanie, jakie rozwiązania informatyczne należy wdrożyć w firmie?

Przeszkolenie pracowników to podstawa

Na każdą osobę, która korzysta z sieci czeka wiele zagrożeń. Niestety wystarczy tylko chwila nieuwagi, by stracić dostęp do swoich kont czy ściągnąć naprawdę niebezpiecznego wirusa. Hakerzy czyhają także na dane wrażliwe, które potem mogą chcieć sprzedać innym firmom. Dlatego też każda osoba, która korzysta z sieci powinna wiedzieć, jak wiele zagrożeń na nią czyha. Nie ma się co oszukiwać, że pracownicy podczas pracy nie przeglądają swojej poczty, niestety też często bez zastanowienia klikają w wysłane linki, które zwyczajnie okazują się niebezpieczne i powodują zablokowanie całego komputera i utratę danych. Dlatego warto zainwestować w przeszkolenie pracowników na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Powinni oni znać najnowsze zagrożenia, ale i sposoby radzenia sobie z nimi. Pomyślcie tylko, że czasami wiadomości są tak skonstruowane, a dodatkowo zamieszczona jest grafika, iż wydaje się, że otrzymaliście wiadomość z banku, która w rzeczywistości jest niebezpiecznym wirusem. Pracownicy powinni więc wiedzieć, że w żadnym wypadku nie można podawać żadnych loginów. Należy też dokładnie sprawdzać adresy i dopiero, gdy jest się pewnym, że strona jest bezpieczna, można w nią kliknąć. Warto skorzystać tutaj z pomocy firmy oferującej usługi informatyczne. Wrocław, Katowice czy Warszawa – tak naprawdę w każdym mieście możecie znaleźć dobrych specjalistów. W razie wątpliwości informatyk chętnie pomoże Wam je rozwiać.

Dobry antywirus to podstawa

Wiele osób nawet pracując przy komputerze i często wysyłając wiadomości, wykonując projekty, czy rozmawiając z innymi kontrahentami, nie ma antywirusa albo też korzysta z bezpłatnych programów, a to duży błąd. Otóż musicie pamiętać, że należy wybierać taki antywirus, który chroni przed atakami z sieci. Powinien on nie tylko wykrywać wirusy, ale i je usuwać, nie wspominając już o zapobieganiu zainfekowaniu komputera. Czym więc powinien charakteryzować się dobry program antywirusowy – odpowiedź na to pytanie jest łatwa. Oczywiście powinien charakteryzować się szerokim spektrum działania. Musi zawierać kilka modułów, które chronią przed różnymi rodzajami zagrożeń. Jednym z nich jest skaner, który bada wszystkie pliki i poszukuje wirusów. Kolejnym ważnym elementem jest monitor zachowań. Pełni on funkcję ostrzegawczą. Bardzo duże znaczenie ma zapora ogniowa, która filtruje pliki i usuwa te zainfekowane. Aby nie być obserwowanym, moduł powinien obejmować także osłonę kamery, poczty, a nawet ochronę przed śledzeniem.

Pamiętaj o regularnych aktualizacjach

Nie ma się co oszukiwać, gdy pojawia się ikonka, że komputer chce się zaktualizować większość z nas nie jest zachwycona tym faktem, zwłaszcza gdy dzieje się to zbyt często. A jednak trzeba pamiętać, że aktualizacje wpływają na bezpieczeństwo w sieci i rzeczywiście mają bardzo duże znaczenie. Otóż aktualizacje są poprawkami systemowymi, dzięki którym jest w nim mniej luk, a tym samym system jest mniej podatny na ataki. Dlatego dla bezpieczeństwa aktualizacje powinny być regularne.

O czym jeszcze musicie pamiętać?

Aby Wasz system informatyczny działał sprawnie powinniście też pamiętać, o tym jak ważny jest regularny przegląd wszystkich urządzeń. Jeżeli postawiliście na komputery czy inne sprzęty dobrej jakości, to zazwyczaj działają one sprawnie przez długi czas. Przy tym nie oznacza to wcale, że od czasu do czasu nie należy wyczyścić komputera czy też usunąć plików podręcznych, które spowalniają jego działanie.

Odpowiednie przygotowanie informatyczne pozwoli uniknąć popularnych błędów. Dzięki temu komputery firmowe nie będą wyłączone z użycia z powodu zbyt częstych napraw.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.