Mity o instytucjach pożyczkowych – sprawdź, co na ich temat nie jest prawdą

Branie pożyczek z instytucji pozabankowych nadal nie jest zbyt popularne, a same placówki cieszą się wątpliwą reputacją. Przez lata ich funkcjonowania narosło sporo legend i mitów na ich temat. W artykule poznasz najczęściej pojawiające się, błędne stwierdzenia.

Pożyczanie pieniędzy od różnych instytucji jest powszechne. Panuje jednak przekonanie, że po pożyczkę powinno się udawać przede wszystkim do banku. Wszelkiego rodzaju inne instytucje finansowe są bowiem uznawane za niewiarygodne. O ile w przypadku niektórych placówek rzeczywiście są powody do podejrzliwości, to wiele miejsc może się poszczycić uczciwością. Z tego powodu sprawdź te 6 mitów o instytucjach pożyczkowych i przeczytaj, jak to wygląda w rzeczywistości.

Instytucje pożyczkowe zatajają rzeczywistą wartość rat

Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytów to jedna z najważniejszych rzeczy w przypadku wszelkich instytucji udzielających pożyczek. Te pozabankowe również muszą przestrzegać przepisów prawa, ponieważ w przeciwnym razie musiałyby się liczyć z konsekwencjami. Wszystkie koszty, które musisz ponieść, zawierając umowę z firmą, powinny być sprecyzowane w dokumencie. Wszelkiego rodzaju nadużycia pod tym kątem są niezgodne z prawem. Pewność legalnych interesów z jasno określonymi wymaganiami masz w PLM Fund. O firmie przeczytasz pod adresem https://plmfund.pl/.

Instytucje pożyczkowe nie korzystają z baz kredytobiorców

Przekreśleniem szans na kredyt bardzo często jest sprawdzenie tak zwanego scoringu BIK. Jest to ocena punktowa historii kredytowej. Wyraża m.in. rzetelność w spłacaniu rat poprzednich pożyczek. Wiele instytucji pożyczkowych nie sprawdza oficjalnej strony, ale za to weryfikuje inne rejestry. Nic nie jest tutaj jednak regułą, ponieważ każde miejsce ustala swoje własne zasady. W razie wątpliwości zawsze warto zapytać o to w wybranej instytucji. Warto też zajrzeć na stronę https://plmfund.pl/dofinansowanie-dla-firm/.

Do udzielenia pożyczki potrzebny jest numer konta

Może się wydawać, że do wykonania przelewu zawsze potrzebny jest numer konta. Niektóre instytucje pożyczkowe rzeczywiście potrzebują danych tego typu, aczkolwiek nie zawsze jest to konieczne. Istnieją bowiem sposoby przesłania pieniędzy bez podawania numeru konta. Jedną z tych metod może być na przykład specjalny czek internetowy, wystawiany przez instytucję finansową. Z tym dokumentem idzie się następnie do urzędu pocztowego bądź banku.

Instytucje pożyczkowe wykorzystują do działania luki prawne

Pokutuje przekonanie, że instytucje pożyczkowe działają poza prawem, wykorzystując różnego rodzaju kruczki i niedociągnięcia, z których istnienia nie wszyscy zdają sobie sprawę. W rzeczywistości placówki tego typu, jak wszystkie inne, zobowiązane są do przestrzegania tak zwanej ustawy antylichwiarskiej z 2015 roku. Precyzuje ona maksymalne koszty kredytu, a dzięki jej zapisom stworzony został rejestr około 500 instytucji pożyczkowych, nad którymi pieczę trzyma Komisja Nadzoru Finansowego. Oprócz tego, działalność instytucji jest obwarowana przepisami określającymi m.in. rodzaj spółki i minimalny kapitał.

Korzystanie z usług instytucji pożyczkowych przez Internet jest niebezpieczne

Obecnie wiele instytucji pożyczkowych, oprócz prowadzenia oddziału stacjonarnego – a czasem wręcz zamiast niego – ma uruchomioną działalność internetową. Wiele osób obawia się pożyczania pieniędzy przez Internet, ponieważ pokutuje przekonanie, że jest to bardziej niebezpieczne. W rzeczywistości instytucje działające online muszą działać według dokładnie tych samych zasad, co te stacjonarne. W przypadku zweryfikowanych i wiarygodnych miejsc nie ma zatem powodów do obaw.

Instytucje pożyczkowe udzielają pożyczek każdemu petentowi

Może się wydawać, że instytucje pożyczkowe nie mają żadnych wymagań i udzielają kredytów każdemu, kto się do nich zgłosi. Oczywiście, niektóre firmy działają w ten sposób, jednak nie warto im ufać. Dużo bezpieczniejsze są miejsca, w których tożsamość oraz wypłacalność klienta są weryfikowane. Nie są to zazwyczaj tak skomplikowane procedury jak te bankowe, ale mimo to pieniądze nie zawsze mogą zostać wypłacone. Dowiedz się, komu i na jakich zasadach są udzielane pożyczki pod adresem https://plmfund.pl/pozyczka-dla-nowych-firm/.

Na temat instytucji pożyczkowych narosło wiele mitów. Teraz wiesz już, że są one nieprawdziwe. To miejsca, których nie trzeba się bać i warto je odczarować.

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.