Księgowość online – dla kogo, jak działa i jakie ma zalety?

Każdy z przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie prowadzenie księgowości w firmie. Nawet najmniejszy błąd w rozliczeniach, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Niemniej jednak, sytuacja wygląda na szczególnie skomplikowaną w przypadku przedsiębiorców samodzielnych. Nie mogą oni sobie bowiem pozwolić na zastęp wykwalifikowanych księgowych. Wobec tego, warto zdecydować się na skorzystanie z księgowości online. Jak ona działa i jakie ma zalety?

Księgowość online- jak ona działa?

Księgowość online, tak naprawdę nie różni się zbytnio od jej tradycyjnego odpowiednika. Nie da się jednak ukryć, że dzięki niej można znacznie zaoszczędzić nie tylko czas, ale również i pieniądze. W pierwszej kolejności niezbędne jest wybranie odpowiedniego systemu. Największą popularnością wśród przedsiębiorców od wielu lat cieszy się system wFirma.pl. Jest to księgowość online przeznaczona zarówno dla samodzielnych przedsiębiorców jak i większych korporacji. Co więcej, na samym początku przygody z internetową księgowością zawsze można liczyć na wsparcie i przydatne wskazówki, gdyż wFirma dysponuje zespołem specjalistów, którzy sprawią, że księgowość internetowa nie będzie miała tajemnic. Kiedy system został już wybrany, należy wprowadzić do niego dane. Podaje się je tylko i wyłącznie raz, a księgowość online wykonuje resztę pracy. Wykonuje ona numerację dokumentów do odnalezienia Urzędu Skarbowego, a także Księgą Przychodów i Rozchodów, zakupem i sprzedażą VAT, a nawet wyliczeniem amortyzacji. Wszystkie faktury wprowadza się do systemu, który samodzielnie je zaksięguje. Przedsiębiorca musi jedynie uzupełnić dane o kosztach, a otrzyma gotowe do wydruku deklaracje.

program do fakturowania

Jakie są największe zalety księgowości online?

Zostało już wspomniane, że księgowość online pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak posiada ona znacznie więcej zalet. Do największych z nich możemy zaliczyć:

  • zautomatyzowany proces wystawiania faktur,
  • automatyczne rejestrowanie kosztów i przychodów,
  • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, a także całkowicie automatyczne prowadzenie Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek ubezpieczenia społecznego,
  • możliwość utworzenia JPK czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego, a następnie bezpośrednie odesłanie go do właściwego Urzędu Skarbowego,
  • wyliczanie ewidencji i amortyzacji w zakresie wyposażenia, pojazdów i trwałych środków,

Oprócz wyżej wymienionych zalet, księgowość online, którą oferuje np. wFirma.pl oferuje również konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców, które mogą być nieocenionym wsparciem podczas prowadzenia działalności. Księgowość online posiada bowiem:

  • system CMR dzięki któremu można łatwo utrzymać kontakt z kontrahentami,
  • system magazynowy, który będzie prowadził ewidencję produktów, zarówno ilościową jak i wartościową,
  • narzędzia umożliwiające przeprowadzenie analiz,
  • zautomatyzowaną integrację z wieloma, niezbędnymi aplikacjami.

Komu dedykowana jest księgowość online?

Można powiedzieć, że program do fakturowania oznacza udogodnienie, z którego może skorzystać każdy przedsiębiorca. Niemniej jednak system ten przyniesie największe korzyści, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych z Urzędem Skarbowym, bądź podatkiem liniowym. Księgowość online znacznie ułatwi prowadzenie działalności małym firmom, a także samodzielnym przedsiębiorcom. Dzięki takiemu systemowi mogą oni wygenerować spore oszczędności, a co więcej zminimalizować ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.