Koszty i formalności związane ze sprzedażą auta

Podczas sprzedaży samochodu zazwyczaj koncentrujemy się na znalezieniu odpowiedniego nabywcy, z którym będziemy w stanie dojść do porozumienia w kwestii ceny. Warto jednakże pamiętać, że sam proces sprzedaży może wiązać się z dodatkowymi wydatkami, a także koniecznością dopełnienia kilku formalności po złożeniu podpisu na umowie.

Podatek dochodowy oraz wydatki związane ze sprzedażą

Zwykle osoba prywatna nie musi kłopotać się dodatkowymi opłatami związanymi z opodatkowaniem sprzedaży auta. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której transakcja następuje przed upływem 6 miesięcy od zakupu pojazdu. W takim wypadku sprzedawca jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy, uzależniony od rocznych przychodów – 18% w przypadku zarobków poniżej 85 tysięcy złotych i 32% w przypadku wyższych dochodów. Warto pamiętać, że brak rozliczenia sprzedaży auta wiąże się z grzywną wynoszącą od około 200 złotych do ponad 30 tysięcy złotych. Jeżeli auto zostało sprzedane za mniej niż wynosiła jego cena zakupu – a więc osoba sprzedająca nie uzyskuje dochodu w wyniku transakcji – wciąż należy ująć ten fakt w rozliczeniu podatkowym, jednakże jako dochód należy wpisać liczbę zero.

Sam proces sprzedaży również może wygenerować wydatki wykraczające poza wizytę w myjni oraz doprowadzenie samochodu do satysfakcjonującego stanu. Określenie ceny rynkowej wiąże się zazwyczaj się z opłatami związanymi z użyciem dostępnych w internecie kalkulatorów i baz danych lub usługami rzeczoznawcy – ta druga opcja jest szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z samochodem zabytkowym lub rzadkim. Chociaż wystawienie oferty na portalach motoryzacyjnych jest zazwyczaj bezpłatne, można zapłacić na promowanie ogłoszenia, aby osoby przeglądające oferty szybciej zobaczyły nasz samochód. Oczywiście przed każdą jazdą próbną warto odstawić auto do myjni, co może stać się uciążliwe, gdy potencjalni nabywcy zjawiają się w większych odstępach czasowych, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli nie chcemy się kłopotać z dodatkowymi opłatami, warto zastanowić się nad alternatywną drogą sprzedaży samochodu. Skup aut Raszyn oferuje bezpłatną i rzetelną wycenę, a także możliwość sfinalizowania transakcji w błyskawicznym tempie.

Formalności po sprzedaży auta

W ciągu 30 dni od zawarcia umowy o sprzedaży samochodu należy poinformować lokalny wydział komunikacji. Za przekroczenie tego terminu grozi nam grzywna, jednakże poważniejsze konsekwencje mogą nas czekać w przypadku, gdy nowy właściciel auta otrzyma mandat lub auto zostanie wykorzystane w sposób niezgodny z prawem. Brak informacji o zbyciu samochodu oznacza, że wciąż jesteśmy jego właścicielami, toteż opłaty za wykroczenia będą kierowane pod nasz adres. Równie istotne jest zgłoszenie w ciągu 14 dni faktu sprzedaży ubezpieczycielowi – w przeciwnym razie będziemy zobowiązani do dalszego opłacania składki. Warto też nadmienić, że jeżeli opłaciliśmy składkę z góry i sprzedamy auto przed upływem tego czasu, możemy ubiegać się o zwrot należności tylko pod warunkiem, że nabywca auta zgodzi się na rozwiązanie umowy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.