Faktoring dla firmy przemysłowej – kiedy i dlaczego warto?

W środowisku firm przemysłowych faktury z odroczonym terminem płatności są bardzo często standardem. Konieczność oczekiwania nawet przez kilka miesięcy na środki z faktury może stwarzać wiele kłopotów. Istnieją jednak skuteczne sposoby, by i z tym problemem sobie poradzić. Mowa oczywiście o faktoringu, po który już dziś sięga wiele firm z branży przemysłowej. Na czym polega faktoring?

Specyfika działania firm przemysłowych

Przedsiębiorstwa działające w branży przemysłowej bardzo często mają do czynienia z odroczonymi terminami płatności. Oznacza to, że za wyprodukowane i dostarczone kontrahentowi produkty otrzymują zapłatę po stosunkowo długim czasie. Nierzadko odbiorcy negocjują terminy wynoszące nawet 30–90 dni. Stanowi to ogromne wyzwanie pod kątem utrzymania płynności finansowej zwłaszcza dla młodych i niewielkich firm.

Kontynuacja produkcji wymaga ponoszenia kosztów stałych i zmiennych (m.in. kosztów wynagrodzeń czy zakupu materiałów) każdego miesiąca. Konieczne jest tym samym posiadanie odpowiednio dużych kapitałów własnych lub sięgnięcie po zewnętrzne formy finansowania. Produktem finansowym pierwszego wyboru w takiej sytuacji zazwyczaj jest kredyt bankowy, jednak na znaczeniu od lat zyskuje faktoring – głównie ze względu na swoją dostępność, a także szybkość i łatwość wnioskowania.

Faktoring jako skuteczne narzędzie zarządzania płynnością finansową

Czy faktoring dla firmy przemysłowej może być dobrym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak. Wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności, oczywiście pod warunkiem, że nie są one przeterminowane, przedsiębiorca może sprzedać je firmie faktoringowej i otrzymać środki na kontynuację działalności niemal od ręki. Jest to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie, a dodatkowo pozbawione nadmiaru formalności, które są typowe w przypadku banków. Procedura wnioskowania jest zwykle bardzo szybka i często możliwa do przeprowadzenia w całości online. Faktoring doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy pieniądze potrzebne są na już – by uregulować bieżące rachunki, dokonać pewnych inwestycji lub skorzystać z nadarzających się okazji.

Jeśli mowa o zaletach faktoringu, wspomnieć należy również o dodatkowych usługach, o które można rozszerzyć usługę. Zakładając, że firma przemysłowa ma wielu odbiorców, musi na bieżąco monitorować spływ należności, przypominać kontrahentom o terminach spłaty, a w skrajnych przypadkach podejmować działania windykacyjne. Działania tego typu są bardzo czasochłonne i wymagają pewnego doświadczenia. Między innymi z tego względu warto rozważyć przerzucenie tych obowiązków na firmę faktoringową. Usługi te mogą być dodatkowo płatne, jednak w ten sposób można uwolnić zasoby i pozwolić pracownikom skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na rozwoju biznesu. Nie da się też ukryć, że firma faktoringowa znacznie lepiej poradzi sobie z tymi zadaniami – dysponuje bowiem odpowiednią wiedzą i wypracowanymi standardami działania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.