Dywersyfikacja oszczędności w firmie w praktyce. To musisz wiedzieć!

Twoja firma dysponuje nadwyżkami finansowymi? Pozwól im pracować na twój zysk, lokując je w bezpieczne instrumenty. Sprawdź, jak powinna wyglądać dywersyfikacja portfela firmowego, aby czerpać z tego maksymalne zyski.

Zgromadzona nadwyżka finansowa nie powinna leżeć na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Tym sposobem marnujesz jej potencjał – środki mogłyby pracować, przynosząc dodatkowy zysk. Warto więc ulokować je w odpowiednich instrumentach – najlepiej tych najmniej ryzykownych i dających dostęp do nich w dowolnym momencie.

Długoterminowe lokaty bankowe – kiedy się opłacają?

Część nadwyżki finansowej może trafić na lokaty bankowe – najlepiej te wysoko oprocentowane. Zanim jednak wybierzesz konkretną ofertę, zastanów się nad jej opłacalnością. Nie tylko pod kątem możliwych do wypracowania zysków.

Zwróć uwagę na czas trwania umowy, bo to będzie mieć wpływ na dostęp do ulokowanych środków. Jeśli zdecydujesz się na lokatę długoterminową, pieniądze zamrozisz nawet na kilkanaście miesięcy. Czy rzeczywiście możesz sobie na to pozwolić?

Długoterminowe lokaty bankowe są kuszące, ponieważ zwykle charakteryzują się wyższym oprocentowaniem. Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa dostępna w Toyota Banku. W przypadku umowy na 12 miesięcy oprocentowanie wzrasta do 0,35% w skali roku.

Na tego rodzaju lokaty bankowe zdecyduj się wówczas, gdy:

  • dysponujesz większym zasobem środków i tylko część chcesz przeznaczyć na ten cel;
  • w najbliższym czasie nie przewidujesz żadnych inwestycji, które wymagałyby od ciebie dodatkowych pieniędzy.

Jeżeli ulokujesz środki na lokacie długoterminowej i okaże się, że potrzebujesz środków, nie otrzymasz odsetek.

Depozyty overnight – by mieć stały dostęp do pieniędzy 

Aby zdywersyfikować portfel firmowy, warto pomyśleć o depozytach overnight. Są to specyficzne lokaty bankowe, które pozwalają pracować pieniądzom w nocy – po to, aby w ciągu dnia były dostępne. W tym przypadku oprocentowanie liczone jest na podstawie stawki POLONIA.

Jak to działa? Wpłacasz pieniądze na konkretny rachunek bankowy, a one wracają do ciebie następnego dnia rano – już powiększone o wypracowane odsetki. Jeżeli lokata jest odnawialna, wówczas po południu środki znów pobierane są z podstawowego konta i wracają kolejnego dnia rano.

Czy depozyty overnight to opłacalne rozwiązanie? Na korzyść tej opcji przemawiają m.in.:

  • stały dostęp do środków – z pieniędzy można korzystać w ciągu dnia;
  • brak ryzyka związanego z pomnażaniem zysków;
  • brak ryzyka związanego z utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Przed wyborem tego rodzaju depozytu sprawdź jego warunki. Banki często ustalają minimalną kwotę wpłaty oraz bazują na różnej wysokości oprocentowaniu.

Pamiętaj! Nawet jeśli zdecydujesz się ulokować środki w różnych instrumentach, nie rezygnuj z dalszego odkładania pieniędzy. Im większą nadwyżkę finansową uda ci się wypracować, tym bardziej zróżnicowany może stać się twój firmowy portfel.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.