Czy szyfrowane waluty elektroniczne pozwalają na omijanie sankcji gospodarczych?

W dniu 24 lutego 2022 roku doszło do nie sprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Ten dzień nie tylko przejdzie do podręczników historii ale również z pewnością zostanie głęboko w pamięci każdego z nas. Tego dnia zostało zdruzgotane nasze rozumienie współistnienia Państw w pokoju oraz poszanowaniem granic i samostanowienia. Z pewnością część z was zastanawia się jaki realny wpływ na wojnę mają sankcje gospodarcze oraz czy dotknięci sankcjami mogą je jakoś omijać. Czy kryptowaluty mogą stanowić realną alternatywę w takich momentach?

24 lutego 2022 r. na światowych rynkach akcji doszło do gwałtownego krachu. Głębokie spadki notowały praktycznie wszystkie spółki zarówno w Polsce jak i na większości parkietów na świecie. Co w tym czasie działo się z ceną Bitcoina oraz innych kryptowalut? W zasadzie nic szczególnego. Głębokie spadki z pierwszego dnia wojny zostały szybko odrobione, a następnie wykazywały tendencję wzrostową. Co mogło być przyczyną takiego obrotu sprawy? Wielu obserwatorów i analityków szybko wskazało miliarderów, milionerów oraz oligarchów i instytucje czy firmy rosyjskie. Dlaczego? Z pewnością chcieli oni w możliwie szybki sposób uratować wartość swoich pieniędzy oraz wykonać niezbędne transakcje. Dokładnie w dniu nałożenia sankcji w postaci odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT widać wyraźny wzrost ceny Bitcoina oraz kilku innych kryptowalut.

Czy kryptowaluty pomogły ominąć sankcje gospodarcze?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Wynika to z różnych aspektów oraz specyfiki technologii blockchain oraz kryptowalut i tokenów. Większość tych projektów jest w dużym stopniu anonimowa oraz szyfrowana. To sprawia, że można w oparciu o nie wykonywać także te transakcje, które są niezgodne z prawem lub je omijają. Widoczne to było w ostatnich latach w działaniach takich reżimów jak Korea Północna czy Libia, które próbowały omijać międzynarodowe sankcje wykonując przelewy walut elektronicznych. Płatności Bitcoinem lub innymi kryptowalutami znana jest od dawna w tzw. Dark Necie czyli ciemnej stronie Internetu. Wiele wskazuje na to, że także Rosjanie objęci sankcjami oraz odczuwający problemy z wartością Rubla zdecydowały się na szybki zakup Bitcoina lub innych kryptowalut. Tylko w ten sposób mogli oni wykonać zaległe transakcje lub uratować posiadany kapitał w chociażby Rublach. Czy im się to udało? Raczej nie w pełni. Zwłaszcza, że spora część giełd kryptowalutowych oświadczyła, że nie będzie obsługiwać klientów pochodzenia rosyjskiego. Z drugiej jednak strony spora część z nich nie zareagowała odpowiednimi ograniczeniami i w ten sposób mogła wpływać na dostęp do aktywów w postaci kryptowalut.

Bitcoin i kryptowaluty, a wojna

Napięcie międzynarodowe w związku ze zbliżającą się wojną doprowadziło do spadków zarówno na rynku akcji jak i na rynku kryptowalut. W takich sytuacjach inwestorzy mają zdecydowaną awersję do ryzyka i pozbywają się ryzykownych aktywów. Ciężko się dziwić gdyż akcje i kryptowaluty to walory najbardziej narażone na gwałtowne fluktuacje. Panika i sprzedaż Bitcoina widoczna była głównie pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę czyli 24 lutego 2022 roku. Jednak niedługo później Bitcoin wrócił do wcześniejszej wyceny i zaczął generować zyski inwestorom. Oprócz chęci ucieczki Rosjan do kryptowalut z pewnością na te wzrosty miała także wpływ szalejąca inflacja na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Ukrainie, Turcji, Węgrzech czy Rosji. Rubel gwałtownie stracił na wartości i międzynarodowym znaczeniu po rozpoczęci inwazji. Trudno więc dziwić się nastrojom Rosjan oraz naturalnych prób ratowania wartości swoich oszczędności i majątku.

Które kryptowaluty mogły być wykorzystane do ominięcia sankcji międzynarodowych?

Oczywiście większość instytucji oraz inwestorów z pewnością skupiła swoją uwagę na Bitcoinie czyli pierwszej walucie cyfrowej. Jednak z pewnością także te najbardziej powszechne i rozpoznawalne miały także wpływ na sytuację rynkową. Można do nich z pewnością zaliczyć Ethereum, Tether, który jest denominowany w amerykańskich dolarach oraz Ripple XRP, które od dawna jest wykorzystywane przez branżę finansową do realizowania szybkich przelewów oraz transferów. To właśnie Ripple, który jest dość scentralizowanym projektem na tle swoich konkurentów, zyskuje sporą popularność na rynkach światowych choć znany jest już od dawna. Wzrosty widoczne były również na innych, nieco mniej znanych kryptowalutach takich jak chociażby Terra Luna

Jeśli szukacie najnowszych informacji, aktualności oraz wydarzeń ze świata szyfrowanych walut elektronicznych oraz tokenów opartych o technologię blockjchain to z pewnością znajdziecie je na stronie https://gielda-kryptowaluty.pl/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.