Czym jest certyfikat ISO 14001:2015 i jakie są jego zalety?

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo coraz mocniej zwraca uwagę na problem zanieczyszczenie środowiska. Firmy, które wdrażają proekologiczne rozwiązania zyskują w oczach klientów, natomiast te, które bagatelizują tę potrzebę tracą. W związku z tym na barkach właścicieli wielkich firm i korporacji spoczywa odpowiedzialność za wprowadzanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań, aby firma była w dalszym ciągu dobrze postrzegana, a także konkurencyjna.

Pomysłem, który pomoże wdrożyć takie rozwiązania w sposób systemowy jest uzyskanie certyfikatu ISO 14001:2015. Jednak czym dokładnie jest ten certyfikat i jakie ma zalety?

Jest to certyfikat zarządzania środowiskiem i ochrony środowiska, którego podstawowym założeniem jest osiągnięcie stanu równowagi pomiędzy środowiskiem, społeczeństwem, ekonomią oraz podejściem opartym na ryzyku. Równowaga ta jest głównym filarem CSR, czyli koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, której celem jest wykorzystywanie zasobów ziemskich przez obecne pokolenia w taki sposób, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.

Struktura normy ISO 14001:2015

Struktura tej normy została bardzo dokładnie określona i można ją przedstawić konkretnych punktach:

  1. Zakres
  2. Powołania normatywne
  3. Terminy i definicje
  4. Kontekst organizacji
  5. Przywództwo
  6. Planowanie
  7. Zasoby
  8. Działania
  9. Ocena działań
  10. Doskonalenie

Punkty te systematyzują kategorie poszczególnych działań z zakresu funkcjonowania firmy i pomagają w tworzeniu i udoskonalaniu pewnych rozwiązań w sposób systemowy. Rozwiązania te jednoznacznie wpłyną pozytywnie na działalność przedsiębiorstwa oraz przyniosą wiele korzyści finansowych i PR-owych.

Korzyści związane z wdrożeniem normy ISO 14001:2015

Uzyskanie certyfikatu wiąże się z pewnym kosztem, jednak powinno się to traktować jako inwestycję. Wdrożenie normy przynosi wiele wymiernych korzyści, a są to miedzy innymi:

Wzrost zaufania klientów

  • Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa
  • Zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa w oczach instytucji finansowych
  • Zwiększenie ilości zawieranych kontraktów
  • Redukcja kosztów oraz oszczędność energii poprzez racjonalne gospodarowanie surowcami
  • Poprawa wizerunku organizacji w oczach konsumentów
  • Zwiększenie osiągnięć przedsiębiorstwa poprzez posiadanie dodatkowego certyfikatu
  • Poprawa wiarygodności ekologicznej przedsiębiorstwa
  • Polepszenie się relacji z władzami samorządu lokalnego oraz lokalną społecznością

Jak można zauważyć, korzyści z uzyskania certyfikatu mogą być naprawdę bardzo duże. Nie został tutaj przedstawione wszystkie i tak naprawdę nie sposób. To od konkretnego przedsiębiorstwa zależy, jak wiele może zyskać na wdrażaniu tej normy.

Jak i gdzie uzyskać taki certyfikat?

Istnieje wiele firm, które zajmują się wdrażaniem ISO 14001:2015, natomiast nie wszystkie robią to skutecznie i zgodnie z normami. Firmą, która może pochwalić się 100% zdawalnością tego certyfikatu oraz licznymi rekomendacjami klientów jest Pakuła Consulting. Oferują oni między innymi szkolenia przygotowujące oraz wdrażanie certyfikatu pod daną firmę. Więcej informacji o jego wdrażaniu oraz o samym certyfikacie można znaleźć pod tym linkiem.

Podsumowanie

Ekologia jest bardzo głośno słyszalnym temat w dzisiejszej dyskusji publicznej. Firma, która potrafi do dostrzec i podjąć działania może bardzo dużo zyskać i wyprzedzić konkurencję w wielu aspektach. Norma ISO 14001:2015 jest odpowiedzią na potrzebę podjęcia takich działań i poza jej marketingową oraz wizerunkową wartością, może pomóc udoskonalić procesy produkcyjne. Wiąże się to z oszczędnościami czasu, pieniędzy, a także środowiska naturalnego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.