5 powodów, dlaczego firma w Anglii?

Mimo turbulencji brexitowych, założenie spółki Limited na terenie Wielkiej Brytanii wciąż jest korzystniejsze i łatwiejsze niż na terenie Polski. Rząd brytyjski dba o to, by mikro przedsiębiorcy mieli zapewnioną znacznie większą przestrzeń do rozwoju własnego biznesu. Spółka Limited jest więc wciąż najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego?

1. Rozlicz się w Wielkiej Brytanii, ale firmę prowadź, skąd tylko chcesz!

Do założenia spółki Limited nie jest wymagana rezydencja brytyjska. Adres zamieszkania możesz więc posiadać w dowolnym zakątku świata, nie ma to żadnego znaczenia przy rejestracji spółki. Jeśli prowadzenie księgowości scedujesz na profesjonalne biuro rachunkowe, to do Wielkiej Brytanii nie musisz nawet przyjeżdżać na kontrole podatkowe. Możesz, więc swoje usługi oferować np. na terenie Polski, a firmę założyć w Wielkiej Brytanii. Spółkę Limited to jedna z najbardziej atrakcyjnych i dzięki temu również najbardziej rozpoznawalnych form działalności na całym świecie.

2. Wiarygodność i prestiż

Firma LTD czy spółka z o.o. jest zawsze lepiej postrzegana niż pojedyncza działalność gospodarcza, zwłaszcza, jeśli propozycję współpracy kierujesz do większych czy międzynarodowych korporacji. Oczywiście sam skrót LTD nie wystarczy. Jeśli jednak zbudujesz imponującą stronę internetową i zadbasz o właściwą otoczkę w mediach społecznościowych, to spółka LTD otworzy Ci drogę do bardzo dobrych kontraktów i całkiem nowych możliwości.

3. Spółka LTD ułatwia dywersyfikację na rynku biznesowym

Wraz z rozwojem firmy możesz potrzebować skorzystać z innych rozwiązań również pod względem prawnym. Spółkę LTD możesz z powodzeniem przekształcić w spółkę z o.o., jeśli np. okaże się to korzystniejsze albo niezbędne ze względu na potrzebę utworzenia filii czy zakładu na terenie Polski. W przypadku kooperacji z większym podmiotem, możesz zawiązać również spółkę komandytową. W razie konieczności właściciel w łatwy sposób dokona też sprzedaży czy przeniesienia udziałów spółki. Masz więc o wiele więcej narzędzi do dyspozycji niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

4. Zarząd nie odpowiada swoim majątkiem za długi spółki LTD

Zgodnie z prawem brytyjskim spółka LTD posiada odrębną osobowość prawną. To oznacza, że zarząd spółki Limited za wszelkie zobowiązania finansowe spółki odpowiadają tylko do wysokości wniesionych udziałów do firmy. Prywatny majątek udziałowca nie jest brany pod uwagę. To jednak nie oznacza, że prawo chroni ewentualne wyłudzenia czy oszustwa. Ograniczona odpowiedzialność dotyczy jedynie nietrafionych inwestycji. Jeśli jednak wierzyciele dowiodą, że doszło do oszustwa, to wszystkie zobowiązania mogą zostać pokryte z prywatnego majątku zarówno dyrektorów, jak i udziałowców.

5. Niższe podatki i świadczenia socjalne

Dla początkujących przedsiębiorców bądź freelancerów spółka Limited pozwala złapać oddech i prosperować bez znacznych obciążeń podatkowych czy socjalnych. Tutaj niezwykle ważnym atutem jest wysoka wolna kwota od podatku. Na rok 2020/2021 kwota wolna od podatku wyniesie 12760 Funtów. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty, dyrektor zapłaci podatek od osiągniętego dochodu. Samo wynagrodzenie dyrektora traktowane jest natomiast, jako koszt spółki. Im więcej dyrektorów spółka zatrudnia, tym z pewnością na koniec roku rozliczeniowego wykaże niższy podatek dochodowy.
Składki na świadczenia socjalne również odprowadzane są w zależności od osiąganych dochodów. Osoby wykazujące dochód niższy niż 791 funtów na miesiąc (od 6 kwietnia 2020 roku), są całkowicie zwolnione z uiszczania tych składek.

Każdą z powyższych kwestii i inne zagadnienia związane ze spółką LTD znajdziecie opisane na https://www.taxangels.pl/blog/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.