Obwoluty – praktyczne akcesoria do porządkowania dokumentów. Jakie warianty wybrać?

Organizacja dokumentów to mało ekscytujące przedsięwzięcie. Niemniej widok uporządkowanej półki daje pewną satysfakcję. Żeby ułatwić sobie zadanie, warto sięgnąć po obwoluty. To praktyczne akcesoria, które ułatwiają segregację dokumentów. Na rynku dostępne są ich różne warianty. Po które warto sięgnąć? Co i kiedy wybrać?

Obwoluta – co to? Kiedy się przydaje?

Twoja półka na dokumenty z trudem się domyka? A może po raz enty gubisz się w gąszczu papierów i nie możesz znaleźć ważnej faktury? Najwyższa pora, by wziąć się za porządki. Bałagan w dokumentach to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia psychicznego. Ile razy bowiem zdarzyło Ci się wertować papiery w poszukiwaniu ważnej umowy, która nijak nie chciała się znaleźć?

Najczęściej bywa tak, że im pilniej potrzebujesz jakiegoś dokumentu, tym więcej nerwów kosztują Cię próby jego odnalezienia. Odpowiednia organizacja w papierach pozwoliłaby tego uniknąć. Na szczęście na rynku dostępne są akcesoria, które ułatwiają segregację dokumentów. Jednym z nich jest praktyczna obwoluta. Jakie pełni funkcje?

Obwoluta pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpiecza dokument przed wilgocią, zagięciami, podarciem oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Z powodzeniem można do niej włożyć ważne umowy, faktury, legitymacje, certyfikaty czy też dyplomy. Na jaki wariant warto się jednak zdecydować?

Obwoluta na dokumenty – jaką wybrać?

Obwoluty występują na rynku w różnych wariantach. To, na co się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb. Za najpraktyczniejsze uznaje się modele otwierane od góry i wzdłuż prawego boku. Taka konstrukcja ułatwia wkładanie i wyjmowanie dokumentów. Na rynku dostępne są również modele otwierane wyłącznie od góry. Jeżeli chcesz przechowywać dokumenty w obwolucie w segregatorze, upewnij się, że akcesorium zostało wyposażone w specjalne otwory.

Obwoluta na dokumenty może być wyposażona w praktyczne udogodnienia. Jednym z nich jest wycięcie na palec, które ułatwia wyjmowanie zawartości. Innym narożna kieszonka, która zabezpiecza przed wysuwaniem się dokumentów. Niezwykle praktycznym dodatkiem jest również kieszeń na etykietę do opisania zawartości. Usprawnia to odnajdywanie faktur i umów. Obwoluty o dużej pojemności bywają wyposażone w zamykaną klapkę, dzięki której dokumenty nie wypadają.

Obwoluty – jak wybrać praktyczny model?

Przy wyborze obwoluty warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego została wykonana. Najlepiej, jeśli będzie to wytrzymała folia PVC lub PP. Dzięki temu obwoluta spełni swoją funkcję ochronną. Odpowiedni rodzaj materiału to jednak nie wszystko.

Ważna jest również jego grubość. Jeśli zależy Ci na dużej sztywności, sięgnij po modele o grubości 200 mikronów. Jeżeli szukasz bardziej elastycznego rozwiązania, wybierz wariant o grubości 100-150 mikronów. Gdy zaś potrzebujesz miękkiego modelu, odpowiednia będzie grubość 20-80 mikronów. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj obwoluty zabezpieczy zawartość przed zalaniem, jednak nie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Istotna jest również pojemność akcesorium. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomieszczą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kartek. To, po jaki wariant sięgniesz, zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Szczególnie praktyczne są modele z poszerzonym bokiem. Zwiększa on bowiem pojemność obwoluty.

Obwoluty na dokumenty to praktyczne akcesoria, które ułatwiają segregację dokumentów. Zabezpieczają je również przed uszkodzeniami i zalaniem. Warto je zatem mieć, by móc przechowywać ważne umowy, faktur czy też certyfikaty bez obaw o ich zniszczenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.