Gdzie znajdziemy wizualizacje 3D

Wizualizacja 3D jest techniką graficznych metod tworzenia, analizy i prezentowania informacji. Pomaga ona stworzyć trójwymiarowy obraz, dzięki któremu możliwym jest ocenienie cech tworu, który ma być wytworzony. Techniki wizualizacyjne można stosować do każdego rodzaju wytworu, który chcemy ocenić. Może to być, na przykład, element mechaniczny, cały samochód, budynek, a także rzeczy zupełnie nie związane z inżynierią, jak na przykład model DNA. Wizualizacja 3D jest niezbędna w wielu przedsięwzięciach, jak na przykład wizualizacje budynków w biurze projektowym (a potem także sprzedażowym), w medycynie podczas badań narządów wewnętrznych, a także w wielu dziedzinach nauki w celu zwizualizowania wyników eksperymentów. Jak więc widać na przykładach, techniki wizualizacyjne są bardzo szeroko stosowane. Pierwsze myśli mogą sprawić, że nie znajdziemy przykładów, gdzie wizualizacja 3D może znaleźć zastosowanie, jednak już chwilę później zaczynają pojawiać się pierwsze pomysły i potem można odnieść wrażenie, że technika ta wykorzystywana jest wszędzie.

Fotorealistyczne wizualizacje 3D w budownictwie

Rozwój technik wizualizacyjnych doprowadził do etapu w którym możliwym jest wytworzenie wizualizacji, którą można pomylić ze zdjęcie. Takie, tak zwane, fotorealistyczne wizualizacje 3D są podstawą większości inwestycji budowlanych. Dzięki nim, biura projektowe w branży budowalnej mogą prezentować klientom jak będzie wyglądać finalny kształt budynku i jak bardzo wpasuje się on w otoczenie, które go otacza. Zwizualizowanie takiej inwestycji, pozwala także zlokalizować, na bardzo wczesnym etapie, elementy budynku, które mogą być problemem podczas już jego budowy. Tym samym wizualizacja służy nie tylko w celu zaprezentowania budynku klientowi, ale także po to, żeby zespół projektantów mógł skonsultować swój projekt z innymi projektantami, którzy spojrzą na projekt z boku i będą mogli komentarzami wspomóc przedsięwzięcie. Taki projekt znajdzie także świetne zastosowanie w biurze sprzedaży. Szczególnie, jeżeli jest to firma deweloperska, która chce sprzedać mieszkania w bloku lub zabudowie szeregowej. Wizualizacje 3D są wtedy ich podstawowym narzędziem, dzięki któremu mogą nakłonić klienta do zakupu lokalu. Dobrze przygotowana wizualizacja pozwala na umieszczenie w niej nie tylko samego budynku, ale także otoczenia, któremu możemy nadać, na przykład, rodzinny kształt. Możemy w ten sposób zwizualizować tętniące życiem osiedle, które będzie już bardzo łatwo sprzedać.

Wizualizacje 3D w produkcji środków transportu

Czy tylko w budownictwie można znaleźć tak kluczową rolę wizualizacji? Jeżeli zbadamy tematykę, to zauważymy, że rynek budowlany jest jedynie kroplą w morzu potrzeb zastosowania fotorealistycznych technik wizualizacyjnych. Inną dziedziną, gdzie bardzo dobra wizualizacja jest niezbędna, jest produkcja środków transportu. Chodzi o wszystkie rodzaje takich środków: samochodów, pociągów, samolotów, statków, a nawet rakiet. Tym razem trafienie do klienta końcowego jest tylko dodatkiem do funkcji wizualizacji. W przypadku takich projektów główną rolą wizualizacji jest pozwolenie na zobrazowanie poprawnego funkcjonowania projektu. Dzięki temu, że można zobaczyć projekt takim jakim będzie, pojawia się możliwość znalezienia elementów, które mogą sprawiać dodatkowy opór powietrza lub będą źle połączone i obniżą bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Na podstawie powyższych przykładów możemy zobaczyć jak znaczną rolę w technice odgrywają dzisiaj wizualizacje 3D. Są one podstawą większości, jeżeli nie wszystkich, projektów konstrukcyjnych i dzięki nim istnieje możliwość, już na bardzo wczesnym etapie, wyłapywania niezgodności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.