Jesteś strzelcem sportowym? A może myśliwym? Sprawdź, czy właściwie przechowujesz posiadaną broń i amunicję

Sejf do przechowywania broni to obecnie konieczność. Zarówno w kwestii bezpieczeństwa posiadacza broni i jego bliskich / innych domowników, jak i w zakresie spełnienia obowiązujących przepisów. Regulacje prawne wskazują, że broń powinna być przechowywana w odpowiedni sposób, a wyposażenie dedykowane owemu przechowywaniu powinno spełniać ustalone wymogi bezpieczeństwa. Jeśli posiadasz broń – sportową, myśliwską, czy też związaną z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi – zapewne wiesz, że trzymanie jednostki pod poduszką lub pod łóżkiem to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w filmach i powieściach kryminalnych. Bezpieczeństwo broni zagwarantuje specjalistyczny sejf. Jak jednak go wybrać? Czym tego rodzaju wyposażenie powinno się charakteryzować? Sprawdziliśmy.

Sejf na broń z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa

Gwarancję bezpieczeństwa przechowywania broni zyskasz zaopatrując się w sejf certyfikowany i spełniający obowiązujące normy. Z pewnością warto rozważyć zakup wyposażenia od dostawcy, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach i współpracuje na co dzień z użytkownikami broni. W tym przypadku producent jest partnerem i dostawcą wielu zrzeszeń myśliwskich, w tym Związku Niemieckich Myśliwych Zawodowych oraz Niemieckiego Związku Strzeleckiego. Skorzystasz zatem zarówno na jego doświadczeniu, jak i profesjonalnej wiedzy na temat przechowywania broni i amunicji.

Zgodnie z istniejącymi przepisami, sejf na broń powinien spełniać przynajmniej wymagania określone klasą bezpieczeństwa PN-EN 14450. Jest to sejf S1 i odpowiada on minimalnym wymaganiom jakie stawia się wyposażeniu na broń. Sejfy spełniające wymagania w I lub w II klasie odporności na włamanie wg normy PN-EN 1143-1 to już z kolei wyższy poziom zabezpieczeń, a przy okazji szerszy wybór rozwiązań oraz modele ognioodporne chroniące przed pożarem.

Ważna jest wielkość sejfu. Powinna odpowiadać rodzajowi i ilości broni

Ilość i rodzaj posiadanych jednostek, ilość amunicji, posiadane ewentualne akcesoria dodatkowe oraz sprzęt myśliwski, czy sportowy determinować będą wielkość sejfu. Wybór w tym zakresie jest jednak naprawdę szeroki, dlatego ze znalezieniem optymalnego rozwiązania nie ma żadnego kłopotu. Na rynku znajdziesz sejfy na broń krótką i długą, sejfy samochodowe przeznaczone do transportu broni, a także estetyczne sejfy – gabloty ze szkłem pancernym, które pozwalają efektownie wyeksponować kolekcje broni. Tego typu wyposażenie to jednocześnie oryginalna ozdoba wnętrza, zwłaszcza jeśli wybierzesz model np. w drewnianej okładzinie.

Poza rozmiarami sejfu weź pod uwagę to, gdzie ulokujesz wyposażenie. Jak twierdzą specjaliści, sejf, choć solidny i w zasadzie niezniszczalny, nie powinien być narażony na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych, czy też wilgoci. Zadbaj także o to, aby podłoże, na którym stanie sejf, było stabilne i posiadało odpowiednią nośność.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.