Do czego wykorzystać dron podwodny?

Latające drony to już standard. Są one wykorzystywane między innymi do robienia fotografii, określenia populacji fok, oszacowania grubości lodu czy transportu przesyłek o małych gabarytach. Jak się okazuje za pomocą drona można także odkrywać tajemnice schowane pod powierzchnią wody.

Dron podwodny – co to jest?

Dron podwodny to bezzałogowy pojazd, posiadający możliwość poruszania się bez człowieka na pokładzie. Drony podwodne są robotami, które można podzielić na dwie kategorie: zdalnie sterowane pojazdy podwodne, którymi steruje człowiek, oraz autonomiczne pojazdy podwodne, działające niezależnie od bezpośredniego inicjatywy człowieka. Ich użytkowanie pozwala na prowadzenie poszukiwań na głębokości nawet do trzystu metrów. Zazwyczaj drony podwodne zawierają wszystkie niezbędne elementy do prawidłowego funkcjonowania zamknięte w jednym, kompaktowym pojeździe. Tylko specjalistyczne urządzenia renomowanych marek wymagają dużych rozmiarów centrum sterowniczego oraz zasilania umiejscowionego na powierzchni.

Właściwości dronów podwodnych

Jak już wspomniano, urządzenia tego typu cechują się kompaktową konstrukcją. Wymiary dronów pozwalają na transport w torbie czy plecaku. Ich montaż jest wyjątkowo prosty i możliwy do zastosowania praktycznie w każdym miejscu. Z uwagi na dynamiczny postęp technologiczny, są one intuicyjne w obsłudze dzięki ergonomicznemu panelowi sterowania i nowoczesnym chwytakom. W celu zwiększenia precyzji podejmowanych działań, urządzenia są wyposażone w automatyczne utrzymywanie kursu i blokadę głębokości. To także idealne rozwiązanie dla zachowania bezpieczeństwa, na przykład w sytuacji napotkania ciał trzecich. Drony podwodne zostały wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Nieznaczne uderzenia, otarcia czy upadki nie pozostawiają śladów na obudowie maszyny. Potrafią one pracować w szerokim spectrum temperatur i przy dużych głębokościach. Coraz więcej modeli posiada możliwość płynnego przesyłania danych w czasie rzeczywistym. Drony podwodne wyposażone są w światła i lampy, które zapewniają optymalne oświetlenie i pozwalają pracować nawet w całkowitej ciemności.

Do czego wykorzystać dron podwodny?

Drony podwodne to aktualnie podstawowe narzędzie pracy przedstawicieli zawodów związanych z morzem. Zaliczyć można do nich między innymi: biologów, nurków, naukowców, ratowników, osoby zajmujące się inspekcjami kadłubów i doków, ekipy konserwujące statki i łodzie, wojsko czy pracowników hodowli ryb, budów podwodnych lub platform wiertniczych. Drony pozwalają na odkrywanie tajemnic schowanych pod powierzchnią wody. Za ich pomocą można obserwować życie zwierząt, przeczesywać wraki statków czy fotografować rafy koralowe. Dużą zaletą tych urządzeń jest możliwość sterowania ze stałego lądu lub łodzi, połączona z wysoką wytrzymałością baterii. Drony podwodne wyposażone są w kamery 4k, które w połączeniu z wysoką czułością na światło, gwarantują możliwość wykonania widowiskowych filmów i zdjęć. Te mogą być później wykorzystane jako materiał edukacyjny, przedmiot dowodowy lub pamiątka z niezapomnianych wakacji.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.