Czym są switche i jak działają?

Switche to inaczej przełączniki sieciowe, czyli urządzenia niezbędne do budowy sieci internetowej lub teleinformatycznej. Za ich pomocą możliwe jest przesyłanie danych pomiędzy dużą liczbą gniazd LAN. Switche to urządzenia, o których pojęcie powinien mieć każdy administrator sieci komputerowych, bowiem bez nich niemożliwe jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Dowiedz się, czym są switche i na czym polega ich działanie.

Z czego składają się switche?

Switche to urządzenia łączące różne mikrosegmenty składające się na jedną sieć. Każdy switch zawiera określoną liczbę portów RJ-45, czyli przyłączy, spośród których do każdego może być podłączone jedno urządzenie składające się na całość sieci. Na rynku dostępne są switche zawierające bardzo zróżnicowaną liczbę portów – począwszy od switchów przeznaczonych do budowy prostych sieci (zwykle zawierają one po kilka portów), a skończywszy na switchach, w których znajduje się nawet kilkadziesiąt portów, przeznaczonych do budowy znacznie bardziej złożonych sieci, składających się ze znacznie większej liczby urządzeń.

Gdzie używa się switchów?

Switche znajdują swoje zastosowanie w budowie wielu rodzajów sieci teleinformatycznych. W zależności od prędkości oraz liczby portów, mogą być one wykorzystywane w:

  • sieciach domowych;
  • systemach monitoringu CCTV;
  • systemach automatyki w zakładach przemysłowych;
  • serwerowniach;
  • sieciach komputerowych LAN.

Jak działają przełączniki sieciowe?

Rolą switcha jest rozdzielenie pasma sieciowego, a następnie przydzielenie tych części poszczególnym użytkownikom. Dzięki zastosowaniu portów LAN, switche współpracują z siecią Ethernet, zwiększając prędkość jej transmisji oraz zakres. Switche umożliwiają również obsługę sieci WLAN.

Switche analizują adresy MAC zarówno po stronie nadawcy sygnału, jak i jego odbiorcy. Adresu MAC używa się w celu tworzenia tablicy skojarzeń, w której określone są adresy MAC wraz z odpowiadającymi im portami przełącznika. Switche zapewniają każdemu hostowi, który jest podłączony do portu, osobny kanał transmisyjno-nadawczy. Zawdzięczająto możliwości ograniczania domeny kolizyjnej dla pojedynczego portu.

Jakie rodzaje przełączników sieciowych występują?

Switche występują w dwóch zasadniczych rodzajach, a mianowicie jako przełączniki zarządzalne i niezarządzalne. Czym się różnią?

  • Switche zarządzalne – korzystając z tego rodzaju switchy, możemy przeprowadzić konfigurację, która umożliwi dostosowanie sieci do naszych wymagań. Switche zarządzalne dają możliwość zarządzania portami oraz monitorowanie ich. Możliwe jest także grupowanie użytkowników i budowanie sieci wirtualnej.
  • Switche niezarządzalne – switche niezarządzalne nie dają możliwości konfiguracji sieci. Wymagają jedynie podłączenia urządzenia do portu. Ich użytkowanie nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy.

Szukasz switchy przeznaczonych do budowy prostych i bardziej złożonych sieci teleinformatycznych? Odwiedź sklep KompleksMedia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.