Bateria w smartfonie – kiedy wymienić ją na nową?

Bateria stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona, gdyż to od niej w dużej mierze zależy, jaka będzie żywotność urządzenia na jednym ładowaniu. Warto wiedzieć, jakie oznaki wskazują, że trzeba wymienić baterię w smartfonie na nową.

Kiedy najlepiej wymienić baterię w smartfonie na nową?

Większość osób decyduje się na wymianę baterii w smartfonie, kiedy sprzęt zaczyna coraz szybciej tracić moc, a wskaźnik stopnia ładowania pokazuje przekłamane wartości. Może się zdarzyć, że poziom baterii z 30% w jednej chwili spadnie do zera. Jest to jasny sygnał, że akumulator już się zużył i trzeba pomyśleć o nowym.

Nową baterię do smartfona najlepiej kupić w sklepach, zajmujących się sprzedażą tego typu sprzętu. Warto zajrzeć w ofertę akcesoria GSM Electrotrend i wybrać model, pasujący do naszego urządzenia. Problemem może okazać się natomiast sama wymiana akumulatora. O ile w starszych telefonach wystarczyło zdjąć tylną klapkę i wymienić baterię, postęp techniki sprawił, że w nowszym sprzęcie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Z tego względu aktualnie więcej osób korzysta z usług serwisu telefonów komórkowych w zakresie nawet, tak wydawałoby się błahym, jak wymiana baterii.

Jaką baterię do smartfona wybrać?

We współczesnych smartfonach najczęściej wykorzystuje się baterię litowo-jonową. Takie akumulatorki charakteryzują się dość dużą wydajnością, a więc mogą zapewnić urządzeniom najdłuższy czas pracy. Wśród zalet baterii litowo – jonowej wyróżniamy:

  • niewielki rozmiar,
  • dobrze opracowany stosunek energii do wagi,
  • brak potrzeby formatowania,
  • łatwość i szybkość ładowania,
  • możliwość doładowywania w razie potrzeby.

Żywotność baterii litowo – jonowej określana jest w cyklach ładowania. Nowoczesne baterie zaczynają tracić swoją wydajność po ok. 300 cyklach ładowania. Przedstawiając to bardziej obrazowo, jeżeli ładujemy naszego smartfona codziennie, wydajność baterii po roku może zmniejszyć się nawet o połowę.

Ile kosztuje wymiana baterii w smartfonie?

Jeżeli potrafimy wymienić baterię samodzielnie, oczywiście koszty będą niższe, gdyż zapłacimy tylko za nowy akumulatorek, który kosztuje ok. 20 – 60 złotych w zależności od modelu i pojemności. W przypadku, gdy chcemy skorzystać z usługi wymiany baterii w serwisie, musimy liczyć się z kosztem za usługę, który również bywa różny, jednak najczęściej waha się w przedziale 30 – 50 złotych.

Kiedy wymienić baterię w smartfonie – podsumowanie

Zmniejszenie wydajności baterii w smartfonie często irytuje użytkowników tych urządzeń, gdyż zdarza się, że muszą oni ładować je kilkukrotnie w ciągu dnia. Szacunkowo baterie powinno wymieniać się co 2 lata, jednak jeżeli zauważymy, że nasz telefon zaczyna szybciej się rozładowywać lub poziom naładowania gwałtownie spada, warto pomyśleć o wymianie baterii na nową, nawet gdy szacunkowy czas jej żywotności jeszcze nie minął. Nowa bateria pozwoli nam ponownie cieszyć się całkowitą mocą urządzenia, po jej zakupie warto jednak zapoznać się z metodami, umożliwiającymi wykorzystanie pełnej wydajności baterii przez jak najdłuższy czas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.