Pirometr — w jakich zawodach się przyda?

Jest niewiele takich narzędzi, z których mogą korzystać pracownicy przeróżnych branż — jednym z nich jest pirometr. To urządzenie może ułatwić pracę niejednemu fachowcowi, ale również laikowi. Pirometr czym jest i jak działa? W jakich zawodach sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy!

Czym jest pirometr i jak działa?

Pirometr służy do bezdotykowego pomiaru temperatury, jednak nie jest to zwykły termometr bezdotykowy — chociaż bardzo często używa się i takiej nazwy. Jego działanie polega na przetwarzaniu promieniowania cieplnego z danego obiektu i można zmierzyć temperaturę wyznaczonego punktu lub małego urządzenia.

Każdy przedmiot emituje promieniowanie cieplne, inaczej zwane podczerwienią, które nie jest widoczne gołym okiem, ale można je poczuć przez dotyk. Im wyższa temperatura danego przedmiotu, tym wyższe promieniowanie cieplne jest emitowane. Czujnik umieszczony w urządzeniu mierzy  promieniowanie, a specjalny algorytm przelicza to na temperaturę, która wyświetla się na ekranie.

Prawidłowe wykonanie pomiaru polega na dokładnym wycelowaniu pirometru na dany obiekt, tak by nie pobrał temperatury z przestrzeni wokół badanego przedmiotu. Jeśli myślisz o zakupie tego urządzenia, możesz to zrobić między innymi w sklepie internetowym https://benetech-poland.pl/13-pirometry.

Jakie zawody mogą korzystać z pirometru?

Wiele gałęzi gospodarki może korzystać z urządzenia, jakim jest pirometr, mowa tutaj o branży spożywczej, medycznej, przemysłowej, a także w budownictwie i klimatyzacji. Pirometr mierzy temperaturę danego punktu lub małego obiektu, więc w łatwy sposób w branży spożywczej można kontrolować temperaturę produktów, chłodni, lodówek. Przeprowadzona kontrola temperatury pirometrem daje nam pewność, że urządzenia w sklepie prawidłowo działają, a żywność zachowa świeżość. Oczywiście w razie problemów z działaniem, np. lodówki w łatwy sposób można kontrolować jej temperaturę i w razie potrzeby wezwać serwis.

W branży medycznej pirometry wykorzystywane są do pobierania bezdotykowo temperatury ciała pacjenta, natomiast straż pożarna może używać go do badania promieniowania cieplnego będącego za ścianą.

W przemyśle pirometr sprawdzi się do pomiaru promieniowania cieplnego emitowanego z różnego rodzaju maszyn. Wysoka temperatura badanego obiektu może oznaczać przegrzewanie się sprzętu, który w szybki sposób może się zepsuć. Koszt naprawy przemysłowych urządzeń jest ogromny, dlatego też ważne jest kontrolowanie temperatury, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Pirometr to małe urządzenie, które można nosić przy sobie. W branży grzewczej i klimatyzacyjnej  oraz budowlanej można dzięki niemu zmierzyć przeciągi, prądy cieplne oraz zlokalizować wilgotne miejsca. Mechanicy i elektromechanicy mogą zbadać temperaturę silnika lub innych części w samochodzie, które zbyt mocno się nagrzewają i w łatwy sposób zlokalizować usterkę.

Pirometr nie jest urządzeniem, który musi być w każdym domu lub zakładzie pracy, lecz jak widać w wielu branżach ułatwia on pracę. Przeprowadzanie kontroli temperatury urządzeń  i maszyn za pomocą pirometru pozwoli uniknąć poważnej naprawy w razie przegrzania ich w natłoku pracy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.