Programy transportowe nie tylko dla przewoźników. Kiedy jeszcze warto je wdrożyć?

Coraz więcej firm korzysta dzisiaj z oprogramowania, które pomaga im w prowadzeniu codziennej dzielności. Wśród wielu dostępnych wariantów programów znajdują się te określane jako TMS – Transport Management System. Tego typu program umożliwia zarządzanie transportem i oferuje w tym zakresie szereg funkcji. Sprawdzi się jednak nie tylko dla firm stricte transportowych, lecz również dla wielu innych firm, które wykorzystują własne floty pojazdów. Kiedy warto pomyśleć o wdrożeniu programu TMS?

Program transportowy dla kierowców

Najczęściej program dla transportu wdrażany jest w firmach, które zajmują się świadczeniem usług transportowych na rzecz swoich klientów. Wówczas pozwalają one na efektywne zarządzanie transportem i również dają dostęp do szerokiej gamy praktycznych funkcji dla kierowców.

Za pomocą takiego programu firma może odpowiednio planować trasy, aby dojazd był jak najszybszy i najtańszy. Może też monitorować położenie pojazdów za pomocą GPS. Oprogramowanie pozwala też na łatwe generowanie dokumentów transportowych.

Oprogramowanie TMS dla handlowców

Poza transportem programy TMS doskonale sprawdzą się dla firm handlowych – zatrudniających przedstawicieli handlowych. Wówczas tego typu oprogramowanie może działać także jako mobilne systemy sprzedaży u klienta czy kontrahenta.

Za pomocą oprogramowania TMS wspierającego firmy handlowe z własną flotą można łatwo planować trasy, aby pracownik mógł w ciągu konkretnego dnia odwiedzić wszystkie miejsca. Program może wtedy służyć jako podręczny kalendarz, w którym znajdują się informacje o spotkaniach, zadaniach, celach i terminach. Pracownik może też sporządzać własne notatki i uzyskać dostęp do bazy danych o dostępnych produktach.

Ponadto mobilne systemy sprzedaży mogą pomagać w prowadzeniu sprzedaży bezpośrednio u klienta albo kontrahenta. Umożliwiają wtedy zawieranie transakcji handlowych oraz automatyczne generowanie dokumentów, które mogą być przekazane bezpośrednio na adres e-mailowy odbiorcy. W ten sposób sprzedaż może następować jeszcze łatwiej i szybciej – również poza siedzibą firmy.

Programy klasy TMS dla monterów i serwisantów

Kolejnym zastosowaniem programów umożliwiających zarządzanie transportem jest wspieranie firm zajmujących się świadczeniem usług montażowych i serwisowych bezpośrednio u klientów.

Monterzy i serwisanci wyposażeni we własne smartfony z systemami TMS mogą wtedy natychmiast uzyskać informacje dotyczące konkretnego zlecenia oraz dojechać na miejsce z wykorzystaniem zoptymalizowanej trasy. Program wskaże również zakres usługi i po jej realizacji pozwoli na zatwierdzenie jej wykonania.

Oprogramowanie transportowe dla kierowników działów

Warto też wskazać, że program dla transportu może kompleksowo wspierać kierowników działów, między innymi kierownika działu transportu, obsługi klienta oraz sprzedaży.

Za pomocą tego rodzaju oprogramowania kierownicy mogą na bieżąco sprawdzać zlecenia zaplanowane na konkretny dzień oraz sprawdzać postęp ich realizacji przez pracowników. Mogą też kontrolować status pojazdów, między innymi ich położenie pod kątem GPS. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości system może automatycznie o nich powiadomić.

Dzięki temu nadzorowanie pracowników wykonujących obowiązki jest jeszcze łatwiejsze. Szybkie informowanie na temat nieprawidłowości pozwoli również na szybką reakcję, co jednocześnie pozwala na zredukowanie ryzyka sytuacji kryzysowych.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.