Montaż powierzchniowy SMT – zalety i wady

Obecnie w procesie produkcji elektroniki wykorzystuje się dwie metody montażu komponentów na płytkach PCB – montaż przewlekany THT oraz montaż powierzchniowy SMT. Technologie znacząco różnią się między sobą, a każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Dlaczego zatem częściej tworzy się obwody drukowane, wykorzystując montaż SMT?

Proces produkcji elektroniki wymaga precyzyjnego i trwałego umieszczenia komponentów takich jak kondensatory, rezystory czy transformatory na płytkach PCB (ang. Printed Circuit Board). Początkowo montowano je, wykorzystując metodę przewlekaną THT (ang. Through-Hole Technology). Obecnie stosuje się zarówno montaż THT, jak i montaż powierzchniowy SMT (ang. Surface-Mount Technology). Ten drugi sposób jest w pełni zautomatyzowany. Polega na pokryciu pastą lutowniczą szablonu na płytce, a następnie umieszczeniu komponentów bezpośrednio na tej powierzchni. Tak przygotowana płytka trafia do pieca, w którym pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszcza się pasta lutownicza. Po wyjęciu z pieca i schłodzeniu obwodu drukowanego powstaje stałe połączenie elektryczne.

Zalety montażu powierzchniowego SMT

Na co pozwala montaż SMT? W związku z wszechobecną miniaturyzacją jego największą i najczęściej wymienianą zaletą jest możliwość stworzenia płytek PCB o bardzo małych rozmiarach. Jednocześnie dzięki tej technologii da się umieścić większą liczbę komponentów na płytce niż w przypadku montażu przewlekanego. Dodatkowo komponenty można zamontować po obu stronach PCB.

Ze względu na to, że wszystko odbywa się automatycznie, montaż powierzchniowy jest zdecydowanie szybszy niż THT. W przypadku zamówień seryjnych firmy zajmujące się produkcją elektroniki mogą zaproponować krótsze terminy realizacji niż miałoby to miejsce przy wytwarzaniu obwodów drukowanych metodą przewlekaną. Duże prędkości łączą się również z niższą ceną. Podobnie zresztą jak brak konieczności wykonywania nawierceń, które są niezbędne w montażu THT.

Szukasz firmy specjalizującej się w montażu SMT? Sprawdź ofertę doświadczonego producenta https://printor.pl/oferta/montaz-smt

Wady montażu powierzchniowego

Skoro montaż powierzchniowy jest tańszy i szybszy, a przy tym pozwala na stworzenie miniaturowych płytek PCB, to dlaczego nie wykorzystuje się wyłącznie tej technologii? Ponieważ ma swoje wady. Po pierwsze, połączenia komponentów z płytką są słabsze niż w przypadku montażu przewlekanego, dlatego elementy, które muszą być bardzo wytrzymałe np. na wstrząsy, nadal tworzy się metodą THT. Po drugie, obwody drukowane produkowane z wykorzystaniem montażu powierzchniowego mają niższą tolerancję na ciepło niż płytki PCB z montażem przewlekanym. Po trzecie, montaż SMT to niższa możliwości przenoszenia mocy w porównaniu do metody THT.

Można powiedzieć, że obie te technologie są potrzebne i wykorzystywane, ponieważ się uzupełniają. Nie da się jednoznacznie określić, która jest lepsza. Niektórzy klienci będą potrzebowali obwodów produkowanych z wykorzystaniem montażu powierzchniowego, bo na pierwszym miejscu postawią miniaturyzację płytek, inni ze względu na konieczność uzyskania elementów elektronicznych o wysokiej odporności na ciepło zdecydują się na montaż przewlekany.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.