Jakie programy i narzędzia poprawiają bezpieczeństwo w internecie?

Bezpieczne korzystanie z internetu wymaga nie tylko rozwagi w otwieraniu stron i nadsyłanych linków, ale i posiadania na komputerze oprogramowania, które zabezpieczy go przed atakami. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, jakie programy i narzędzia warto zainstalować w celu zwiększenia bezpieczeństwa w sieci. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest tak ważne?

Niestety rozwój technologii wpływa korzystnie nie tylko na nasze życie, ale i stanowi pewną pułapkę. Korzystając z sieci, robimy zakupy, opłacamy rachunki, a często również i zarządzamy firmą. W efekcie jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mogłoby się stać, gdyby dostęp do naszych danych zyskał ktoś niepowołany – co wbrew pozorom nie jest trudne. Jak się również okazuje – zagrożenia w sieci czyhają na nas dosłownie wszędzie, a podstawowe zasady ochrony (np. nieotwieranie podejrzanych linków i stron) bardzo często zawodzą. W obliczu wciąż zwiększającego się zagrożenia phishingiem, plikami malware i innym, złośliwym oprogramowaniem, warto pomyśleć o tym, by zabezpieczyć swój komputer. Poniżej podpowiadamy, jakie programy okażą się nam w tym przydatne.

Firewall, czyli zapora sieciowa

Zapora sieciowa to program, którego zadaniem jest zabezpieczenie komputera przed włamaniem się na urządzenie. Firewall filtruje więc wszystkie dane (zarówno wychodzące, jak i przychodzące) przed wirusami. Mając do czynienia z potencjalnym zagrożeniem, Firewall informuje o tym swojego użytkownika – za pomocą komunikatów, które zapora wyświetla. Program ten pomaga zamknąć wszelkie, nieużywane porty oraz kontrolować te, które pozostają otwarte. Dzięki temu hakerom ciężej będzie dostać się do zasobów przechowywanych na urządzeniu. Dlatego też stosowanie zapory poleca się wszystkim – zarówno na komputerach służbowych, jak i w ramach domowej sieci.

Dobry program antywirusowy

To absolutna podstawa bezpiecznego korzystania z sieci. Warto jednak wybrać mądrze i skorzystać z licencjonowanych programów antywirusowych, które są płatne. Darmowe programy antywirusowe zapewniają niskiej ochrony. Ponadto ich największą wadą jest to, że w zdecydowanej większości przypadków ich licencja wyklucza możliwość korzystania z programu w celach komercyjnych. W praktyce oznacza to więc, że z antywirusa nie można będzie korzystać na potrzeby firmy. Warto więc zdecydować się na płatną wersję dobrego programu, który zagwarantuje nam pełną ochronę.

Korzystaj z VPN

Choć wielu z nas VPN kojarzy wyłącznie z omijaniem blokad geolokalizacyjnych i streamowaniem – okazuje się, że VPN może również korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo w internecie. Umiejętnie używany VPN skutecznie zwiększa ochronę danych oraz prywatność. Ukrywając adres IP Twojego komputera, VPN zapobiegnie ryzyku śledzenia Twoich ruchów w sieci. W dodatku program ten stosuje szyfrowanie połączenia, co utrudnia hakerom dostęp do przesyłanych z komputera informacji. Podobnie jak w przypadku antywirusów, warto korzystać z wersji płatnych. Są oczywiście darmowe sieci VPN, ale ich skuteczność i bezpieczeństwo nie należą do najlepszych.

Przydatne rozszerzenia przeglądarek internetowych

Na końcu warto również wspomnieć o kilku rozszerzeniach, które warto pobrać na swoja przeglądarkę internetową. Do najciekawszych z narzędzi, które zwiększy Twoje bezpieczeństwo w sieci, należy m.in. HTTPS Everywhere. Dodatek ten pozwoli zabezpieczyć nawiązywane przez komputer połączenie internetowe za pomocą szyfrowanego protokołu. Ciekawym rozwiązaniem jest także VTzilla, czyli rozszerzenie, które jest zintegrowane z serwisem Virus Total. To z kolei pomoże na szybkie przeskanowanie strony lub linku pod kątem wirusów, które mogą na nich czyhać. Osobom, które korzystają z menadżera haseł, poleca się natomiast zainstalowanie rozszerzenia LastPass. W łatwy, a przede wszystkim całkowicie bezpieczny sposób pomoże ono zapisać wszystkie używane hasła w jednym miejscu. Dodatkową zaletą LastPass jest również możliwość wygenerowania bezpiecznego hasła, które można użyć przy zakładaniu konta w dowolnym serwisie internetowym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.