Infokioski – w jakich miejscach znajdują praktyczne zastosowanie?

Infokioski to urządzenia, które zna każdy z nas i zapewne nie raz się z nimi spotkaliśmy. Możliwe jednak, że nie używamy w stosunku do nich, właśnie takiej poprawnej nazwy. Kryją się pod nią urządzenia elektroniczne, samoobsługowe, które stanowią rodzaj interaktywnego punktu informacyjnego. Wyposażone są w ekrany dotykowe. Ich dokładne zastosowanie jest tak naprawdę uzależnione od miejsca, gdzie są wykorzystywane. Pełnią one funkcje informacyjne, badawcze, reklamowe czy sprzedażowe. Mogą więc z powodzeniem wskazywać drogę, umożliwiać przeprowadzenie szeroko zakrojonej ankiety, sprzedawać usługi, czy bilety na komunikację miejską.

Galerie handlowe

Galerie są jednym z miejsc, w których dość powszechnie spotykamy infokioski multimedialne. Ich funkcjonalność może być dość szeroka. Główną zaletą jest fakt, że pomagają zorientować się na planie dużego centrum handlowego i odnaleźć sklep, jakiego poszukujemy. Jednak mogą np. jeśli znajdują się przy strefie gastro posiadać możliwość uruchomienia prostych gier, co umili klientom oczekiwanie na zamówienie. Ponadto jest to idealne miejsce na reklamę sklepów i innych punktów, które chcą zachęcić klientów do skorzystania ze swoich usług. Informują one również o wydarzeniach, jakie mają miejsce w danej galerii obecnie lub w najbliższym czasie. Niekiedy umożliwiają również zakupy, np. kart podarunkowych, do wykorzystania na terenie całej galerii.

Dworce i lotniska

Obecność infokiosków na dworcach i lotniskach z pewnością nie jest niczym zaskakującym. Spotykamy je także na przystankach autobusowych i stacjach kolei podmiejskich. Stanowią źródło informacji odnośnie planowanej podróży, występujących opóźnień, czy cenach biletów. Jednak ogromną wygodą dla podróżnych jest również możliwość nabycia w nich biletu. Unikamy w ten sposób stania w kolejce, możemy samodzielnie nabyć uprawnienie do przejazdu, z miejsca, w którym się znajdujemy, co szczególnie w komunikacji lokalnej dla turystów, może być kłopotliwe – gdy nie wiemy, gdzie udać się po bilety. Sprawdzą się również nocą, gdy kasy są zamknięte.

fot. dasoft.com.pl

Supermarkety – infokioski jako kasy samoobsługowe

Kolejnym komfortowym zastosowaniem infokiosków jest ustawianie ich w supermarketach oraz descontach w formie kas samoobsługowych. Jeśli decydujemy się w nich zapłacić za zakupy, to stajemy się sami kasjerami. Każdy produkt należy zeskanować lub zważyć i odłożyć do odpowiedniego pojemnika, gdzie znajduje się waga, która go weryfikuje. Korzystając z ekranu dotykowego, wprowadzamy wszelkie produkty i informacje, odpowiadamy na kolejno pojawiające się pytania i na zakończenie płacimy kartą płatniczą. To rozwiązanie może bardzo się spodobać jeśli nie chcemy stać w kolejce lub mamy małe zakupy.

Urzędy

Informatory multimedialne coraz powszechniejsze są również w urzędach, co doceniają petenci. Przede wszystkim z ich pomocą uzyskamy szereg informacji dotyczących tego, gdzie załatwimy daną sprawę, oraz ile osób oczekuje w kolejce. Niekiedy możliwe jest również załatwianie prostych formalności, na takich samoobsługowych monitorach. Pojawienie się infokiosków w urzędach spowodowało również znaczne uspokojenie się atmosfery oczekiwania, gdyż mogą być one wykorzystywane w formie asystentów systemu kolejkowego – wydają numerki, które będą wskazywać, kiedy mamy podejść do odpowiedniego okienka. Możemy usiąść i spokojnie poczekać na swoją kolej.

Atrakcje turystyczne

Zastosowanie informatorów multimedialnych jest również bardzo powszechne w turystyce. Zwykle umieszcza się je w takim charakterze w pobliżu dworców, czy głównych arterii miejscowości turystycznych. Znajdziemy w nich plan danej miejscowości, wraz z wszelkimi atrakcjami i punktami, które musimy odwiedzić. Wskazane będą również ciekawe punkty w okolicy, poznamy trasę, czas dojazdu, czy poziom zainteresowania turystów daną atrakcją. Często pojawiają się również opinie. Jeśli w jakimś miejscu jesteśmy po raz pierwszy, to może to być dużym ułatwieniem i sposobem na ciekawe zaplanowanie urlopu.

fot. dasoft.com.pl

Infokioski drukujące zdjęcia

Infokioski, które drukują zdjęcia to popularne w amerykańskich filmach fotobudki. Jednak ich powszechność jest obecnie bardzo duża również w Polsce. Znajdziemy je w galeriach handlowych, na dworcach, na skwerach i bulwarach i innych miejscach, a dużym nasileniu ruchu turystycznego i osób miejscowych. Ponadto fotobudki stały się ciekawą opcją wykorzystywaną na weselach, do tworzenia wyjątkowych sesji zdjęciowych. Można je również wynająć na inne imprezy, z których chcemy mieć niecodzienne zdjęcia, takie, których po prostu nie da się powtórzyć.

Siedziby firm

Na ustawienie infokiosków decydują się przede wszystkim duże firmy. Gdy każdego dnia odwiedzane są przez duże ilości osób – kontrahentów i klientów, to często właśnie takie dotykowe ekrany okazują się najlepszą, najwygodniejszą i jednocześnie najtańszą opcją. Dają one możliwość zaprezentowania szczegółowej oferty, wskazania drogi do poszczególnych działów lub osób w firmie, czy nawet umówienia się na spotkanie. Często stanowią rozwiązanie, które daje możliwość załatwienia podstawowych spraw – zyskujemy w ten sposób sporo czasu, a otrzymujemy niezbędne informacje, czy załatwiamy sprawę, z którą przyszliśmy.

Którego producenta infokiosków wybrać?

Gdy okazuje się, że naszej branży, otoczeniu czy firmie doskonale sprawdzi się infokiosk ze swoją dopasowaną do potrzeb funkcjonalnością – musimy znaleźć miejsce, w którym go zamówimy. Producent infokiosków zaoferuje nam stworzenie w pełni spersonalizowanych rozwiązań – obudowy, jak i oprogramowania. Oprócz tego możliwe będzie łatwe uzupełnianie i zmienianie danych, a obsługa będzie całkowicie intuicyjna. Autorskie Infokioski Dasoft spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wyróżnia je nowoczesny design, ale przede wszystkim wyraźny i łatwy w obsłudze interface, odporność na uszkodzenia mechaniczne, bezpieczeństwo danych, jakie znajdą się w informatorze, czy też działanie całodobowe niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje biuro, czy kasa. Decydując się na infokioski tego producenta, mamy pewność, że każdy klient łatwo dotrze do interesujących go informacji, a nawet dokona zakupów.

fot. dasoft.com.pl

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.