Handel skinami w CS:GO. Co wpływa na ich wartość?

Fenomen handlu dobrami cyfrowymi nie przestaje zadziwiać. Zachowują się one niemal jak papiery wartościowe na giełdzie, przechodząc przez okresy gwałtownych wzrostów i spadków cen, a także rozmaitych fluktuacji ich wartości w miarę popularyzacji (lub wręcz przeciwnie). Jakie są najistotniejsze czynniki, które determinują wartość danego skina?

Po pierwsze: wzornictwo i styl graficzny

Zagadnienia techniczne takie jak „rzadkość” danego skina zostawmy na później. Nie się przecież zaprzeczyć, że dowolny skin, aby zdobył popularność i uwielbienie wśród fanów CS:GO, powinien charakteryzować się przemyślanym i unikalnym designem graficznym. Nie oznacza to jednocześnie faktu, że każdy wartościowy skin musi być „pastelowy”, przejaskrawiony i kontrastujący kolorystycznie.

Styl graficzny skinów jest kwestią przede wszystkim subiektywną – jedni nieprzerwanie marzą o posiadaniu legendarnego już AWP Dragon Lore, inni zaś zadowalają się nieco mniej charakterystycznym projektem graficznym. Mimo powszechności indywidualnych wyborów najdroższe skiny charakteryzują się albo zwracającą uwagę grafiką (np. wspomniany Dragon Lore), albo schematem kolorystycznym w postaci np. unikalnego zestawu kolorów lub odcienia pojedynczego koloru, a także faktury jego wykonania.

Mimo faktu, że czynnik wizualny jest najbardziej subiektywny, nie mniejszy wpływ mają inne, nieco bardziej „techniczne” czynniki. Jednym z nich jest stan danej skórki.

Sprawdź też: mapy cs go

Stan skina, czyli jeden z podstawowych wyznaczników jego wartości

Wymiana skinów na Steam Marketplace lub renomowanych platformach innych producentów (np. Skinwallet) opiera się na analizie zespołu konkretnych cech danego egzemplarza. Oprócz wymienionego powyżej projektu graficznego jest to jego stan. Dzieli się on na następujące kategorie:

  • fabrycznie nowa (Factory New),
  • lekko używana (Minimal Wear),
  • przetestowana w boju (Field Tested),
  • wysłużona (Well Worn),
  • zaprawiona w walkach (Battle Scarred).

Łatwo się domyślić, że im wyższy stan danej skórki, tym większą wartość przedstawia ona podczas wymiany skinów. Niekoniecznie oznacza to, że wszystkie skiny z kategorii Factory New muszą kosztować setki lub tysiące dolarów. Jest to tylko jeden z wielu czynników, które w tym samym czasie oddziałują na wartość danego skina. Mnogość tych czynników obejmuje również inną, szalenie ważną cechę – „rzadkość” (rarity) danego egzemplarza.

Rarity, czyli jeden z głównych wyznaczników ceny

Rzadkość skina najczęściej obliczana jest na zasadzie rachunku prawdopodobieństwa: liczy się przede wszystkim to, jaką szansę ma gracz na wydropienie danego dobra podczas „normalnego”, casualowego grania w grę. Im mniejsze jest to prawdopodobieństwo, tym wyższa cena danego skina. Istnieje kilka dróg wzrastania rzadkości skina. Jednym z najbardziej boostujących jego wartość jest wycofanie z obiegu skrzynki, do której należał. Zachodzi w takiej sytuacji klasyczne zjawisko zmniejszenia podaży przy jednoczesnym utrzymaniu popytu – kiedy liczebność danego towaru jest ograniczona, wymiana skina, który jest niemożliwy do wydropienia, może być bardzo lukratywną transakcją.

Pozostałe cechy i czynniki

Skiny mogą posiadać kilka innych cech, które znacznie zwiększają ich wartość. Jedną z nich jest obecność stickerów, najczęściej związanych z konkretnymi wydarzeniami e-sportowymi. Jest to swoisty „znak historyczny” danego eventu w dziedzinie gamingu – im większy miał on rozgłos oraz zasięgi, tym lepiej sticker jest w stanie wpłynąć na cenę skina. Warto pamiętać, naklejki mogą, ale nie muszą wiązać się z majorami. Najczęściej (podobnie jak same skiny) pełnią funkcję estetyczną. Wytrawni handlarze skinami potrafią rozpoznać rzadkość ich występowania, podobnie jak skinów samych w sobie.

Oprócz tego czynnikiem zwiększającym wartość skórki może być Stattrak, czyli specjalny licznik „wbudowany” w skin, który zlicza liczbę fragów zdobytych z wykorzystaniem broni o danym skinie. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko nieznaczący dodatek, w rzeczywistości potrafi się on zauważalnie odbić na cenie.

Kupno idealnego skina jest zatem dość skomplikowaną inwestycją, na którą wpływa wiele czynników. Potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby poruszać się na tym barwnym rynku. Na szczęście, z pomocą przychodzą platformy takie jak Skinwallet – jedna z najbardziej renomowanych platform do wymiany skinów. Dzięki niej każdy gracz może porównać wystawioną ofertę do średniej ceny ze Steam Marketplace, a także przeprowadzić transakcję na bezpiecznym i wysokim poziomie.

Zobacz też: sprzedaż skinów cs go

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.