VPN i praca zdalna. Czyli jak bezpiecznie pracować w domu?

Można powiedzieć, że okres trwającej stosunkowo długo pandemii koronawirusa zrewolucjonizował rynek pracy. Z racji wprowadzanych obostrzeń wiele osób musiało przejść w tryb pracy zdalnej. Jak się okazało, rozwiązanie to wielu przypadło na tyle do gustu, że nadal chcą pracować z domu czy z każdego innego zakątka na świecie. Jak w tym wszystkim pomóc może VPN? Czy istnieje na rynku darmowy VPN warty uwagi? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

VPN – co to jest?

VPN (Virtual Private Network) to usługa, która łączy zdalne lokalizacje lub użytkowników za pośrednictwem publicznej, niezabezpieczonej i nieszyfrowanej sieci – zwykle Internetu – w sposób prywatny i bezpieczny, tworząc zabezpieczone, szyfrowane połączenia. Przekierowuje ona dane pochodzące z komputera użytkownika przez serwery znajdujące się w innej lokalizacji i koduje je, aby uczynić je nieczytelnymi.

W przypadku firm zadaniem VPN jest bezpieczne łączenie sieci przez Internet lub umożliwienie pracownikowi dostępu do zasobów firmowych z miejsc poza biurem. Połączenia VPN są często wykorzystywane przez zatrudnionych do uzyskiwania dostępu do firmowego intranetu, w tym do wszystkich zasobów sieci lokalnej, podczas pracy w domu czy podróży służbowych. Przedsiębiorstwa posiadające wiele biur w całym kraju lub na świecie, a także te, w których personel pracuje zdalnie, potrzebują szybkiego, bezpiecznego i niezawodnego sposobu łączenia się z firmową siecią komputerową ze zdalnych lokalizacji i współdzielenia informacji. VPN to popularna technologia pozwalająca osiągnąć te cele.

Dlaczego warto używać VPN do pracy zdalnej?

Praca zdalna daje możliwość realizacji obowiązków w dowolnym miejscu. Często wówczas pracownicy korzystają z darmowego WiFi, nie do końca myśląc o bezpieczeństwie. Faktem jest, że częstym celem hakerów są właśnie użytkownicy publicznych sieci WiFi. Jeśli więc za pośrednictwem niezabezpieczonego połączenia użytkownik uzyskuje również dostęp do serwerów firmowych, może nieświadomie narazić firmę na atak cyberprzestępców.

Z tego względu najlepszą rzeczą, jaką można zrobić podczas pracy zdalnej i korzystania z darmowej sieci, jest użycie VPN. Połączenie przez wirtualną sieć prywatną gwarantuje użytkownikom ochronę, której żadne inne narzędzia zabezpieczające sieć nie są w stanie zapewnić. Dzięki nowemu adresowi IP i wirtualnej lokalizacji zdecydowanie trudniej jest śledzić kogoś w Internecie i weryfikować jego działania.

Darmowy VPN – czy warto?

Każdy pracownik zdalny, który za priorytet stawia sobie bezpieczeństwo i ochronę prywatności, powinien korzystać z VPN. Choć na rynku dostępnych jest wiele darmowych VPN, nie jest to do końca racjonalne rozwiązanie, które gwarantowałoby wysoki poziom niezawodności.

W przypadku pracy z domu trzeba pamiętać, że korzystanie z Internetu w wielu przypadkach sprowadza się do zdalnego łączenia z firmą i korzystania z jej zasobów. W przypadku braku odpowiedniego poziomu zabezpieczeń, ryzyko utraty ważnych i wrażliwych danych wzrasta. Z tego względu pracując w trybie home office, warto zdecydować się na VPN w wersji płatnej. Używanie wirtualnej sieci prywatnej w domu i tak jest tańsze niż wydawanie pieniędzy na codzienne dojazdy do pracy.

VPN i pracownicy zdalni ‒ pozycja obowiązkowa

VPN to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto korzysta z Internetu. Pełni wiele funkcji i oferuje wiele korzyści. Należy pamiętać, że sieci VPN nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla graczy czy entuzjastów sieci społecznościowych. Potrzebują ich również pracownicy zdalni i freelancerzy pracujący z domu – wszystko po to, by czuć się bezpiecznie i móc dbać o prywatność.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.