Jak bezpiecznie i wygodnie płacić przez telefon online?

Od 2005 roku polscy konsumenci mają do dyspozycji bezpieczne narzędzie, które pozwala im płacić w Internecie szybko i wygodnie. BLIK, bo o nim mowa, to system płatności mobilnych, który został wprowadzony na rynek przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP). Jak dokładnie działa to narzędzie? Jak opłacić nim zakupy w Internecie? Wyjaśniamy!

BLIK – łatwo dostępny

System jest dostępny dla osób, które mają rachunek w jednej z instytucji partnerskich BLIK-a. Obecnie jest to 13 największych polskich banków, które łącznie obsługują aż 90% klientów wszystkich instytucji finansowych w kraju. Według najnowszych danych udostępnionych przez PSP, z BLIK-a korzysta co najmniej raz w miesiącu już prawie 5,5 mln osób.

Do realizowania transakcji BLIK użytkownik potrzebuje smartfonu z dostępem do Internetu oraz zainstalowaną aplikacją bankowości mobilnej swojego banku. Nie jest konieczna dodatkowa rejestracja.

BLIK – szybki, wygodny i bezpieczny

Płatność BLIK w sklepie internetowym jest realizowana za pośrednictwem systemu płatności udostępnianego przez agenta rozliczeniowego, takiego jak chociażby https://www.dotpay.pl/. Jak cały proces wygląda z punktu widzenia klienta? Musi on kolejno:

  1. Podczas składania zamówienia wskazać BLIK jako metodę płatności.
  2. Zalogować się do bankowości mobilnej swojego banku.
  3. Wygenerować w aplikacji 6-cyfrowy kod BLIK.
  4. Przepisać kod do odpowiedniego pola na stronie płatności e-sklepu.
  5. Wpisując PIN, zatwierdzić operację w aplikacji bankowej.

Po prawidłowym wykonaniu powyższych kroków transakcja jest realizowana natychmiastowo.

Jak widać, płatność za pośrednictwem BLIK-a nie wymaga podawania w sieci żadnych wrażliwych informacji: danych osobowych czy numeru konta bankowego. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ograniczenie czasu ważności kodów służących do identyfikacji transakcji – każdy z nich można wykorzystać tylko przez dwie minuty.

BLIK – wielofunkcyjny

Kolejną wielką zaletą BLIK-a jest jego wielofunkcyjność. Za jego pośrednictwem można nie tylko płacić online, lecz także:

  • Robić zakupy w sklepach stacjonarnych,
  • Wypłacać gotówkę z bankomatów,
  • Wykonywać szybkie przelewy na numer telefonu.

A to wszystko tylko przy użyciu smartfonu!

Jeśli jeszcze nie płacisz BLIK-iem, sprawdź koniecznie, czy Twój bank oferuje taką możliwość. Naprawdę warto z niej korzystać!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.