Cyberbezpieczeństwo – Jak uchronić się przed oszustwami na BLIK oraz kradzieżą danych osobowych

W ostatnim czasie policja przestrzega przed bardzo popularnymi oszustwami na BLIK. To przestępstwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, których powodzenie jest związane z łatwowiernością ofiar. Jak uchronić się przed tego typu oszustwami i kradzieżą danych osobowych? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak przebiega oszustwo na BLIK?

Oszustwo na BLIK to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych sposobów wyłudzania pieniędzy. Związane jest z wyłudzeniem kodów do płatności przez telefon. Oszuści włamując się do kont na portalach społecznościowych, korzystają z komunikatorów w imieniu danej osoby i wysyłają wiadomości do znajomych osób właściciela konta, z prośbą o pożyczkę pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK. Oszuści w wiadomościach informują, że chwilowo mają problem z pieniędzmi, potrzebują ich na leki czy bilet lub po prostu zapomnieli portfela. Bardzo często ludzie nie wiedząc o możliwości włamania się do konta ich znajomego, generują kod do płatności BLIK-iem w banku i przesyłają go swojemu znajomemu. W ten sposób przestępca trafia do bankomatu, gdzie wpisuje kod i wypłaca jego pieniądze z bankomatu.

Jak uchronić się przed oszustwem na BLIK?

Kiedy na portalu społecznościowym otrzymamy wiadomość od naszego znajomego czy osoby z rodziny z prośbą o pożyczkę pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK, warto zadzwonić do tej osoby, aby to potwierdzić. Nie warto podejmować decyzji pochopnie, gdyż przestępca może w ciągu kilku minut dokonać wypłaty z bankomatu. Nie przelewa ich również na żaden rachunek bankowy, dlatego nie ma możliwości ustalenia jego tożsamości. Dodatkowo warto zabezpieczyć swoje konta na portalach społecznościowych, tak aby każde logowanie potwierdzać kodem SMS-owym.

Kradzież danych osobowych

Bardzo ważne jest zgłoszenie przestępstwa na policję, gdyż podczas oszustwa na BLIK mogło nastąpić wyłudzenie danych osobowych. W ostatnim czasie ze względu na szybki rozwój technologii wiele przestępców przeniosło swoją działalność do sieci. Bardzo popularną metodą jest kradzież danych osobowych, np. numerów kart kredytowych czy haseł do bankowości elektronicznej. Odbywa się to często poprzez e-maile podszywające się pod znane strony internetowe z prośbą o zmianę hasła czy loginu poprzez klikniecie w link. To również wiadomości z poleceniem wykonania przelewu na podany numer konta. Dlatego konieczna jest ochrona swojego laptopa czy smartfona przed złośliwym oprogramowaniem, czy atakami hakerskimi. Warto wgrać, np. dobry antywirus oraz nie klikać w podejrzane linki. Taka kradzież danych osobowych może później dać szansę, aby oszust zaciągnął kredyt na skradziony dowód. O takim zadłużeniu osoba poszkodowana dowiaduje się najczęściej podczas egzekucji komorniczej, gdyż przestępcy podają często fałszywe dane adresowe. Dlatego korzystając z Internetu, należy być ostrożnym i szczegółowo sprawdzać, czy wiadomości z prośbą o pożyczkę mają pokrycie w rzeczywistości. Bardzo ważne jest również, aby uważać na fałszywe linki.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.