Słońce, piasek i słona woda – jak skutecznie zadbać o usta na urlopie?

Wypielęgnowane i zadbane usta są ozdobą każdej kobiety. Skóra na ustach jest o wiele bardziej delikatna niż na pozostałych częściach twarzy, jest skłonna do odwodnienia, ponieważ nie zawiera warstwy hydrolipidowej. Intensywne działanie słońca w połączeniu ze słoną wodą może powodować wysuszenie, podrażnienie i pękanie ust.

Jak chronić skórę ust w upalne miesiące?

Mimo tego, że czas spędzony nad morzem zazwyczaj jest bardzo pozytywnym okresem dla psychiki i zdrowia, to nie można zapomnieć, że jest to trudny okres dla skóry ciała i włosów. Skóra na ustach się nie opala, ale jest bardzo wrażliwa, na jej powierzchni brak gruczołów łojowych i potowych, dlatego bardzo szybko się wysusza. Usta prawie wcale nie zawierają melatoniny, dlatego nie są w stanie obronić się przed działaniem promieni słonecznych. Melatonina jest naturalnym pigmentem filtrującym promienie słoneczne, im jest jej więcej, tym skóra lepiej się opala, brak melatoniny powoduje, że ulega poparzeniom.

Przebywając na słońcu, trzeba także uważać na oblizywanie się, ślina może działać wówczas jak soczewka i wzmagać działanie promieni słonecznych. Przed wyjściem na plażę trzeba posmarować usta pomadką ochronną z filtrami UV. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie balsamu do ust z filtrem SPF, jest to skrót z ang. sun protection factor, który określa, o ile dłużej można bezpiecznie przebywać na słońcu, zanim skóra ulegnie poparzeniom. Przebywając na plaży i korzystając z kąpieli w słonej wodzie, trzeba pamiętać, żeby stosowane kosmetyki do ust były wodoodporne i zapewniały ochronę również w wodzie.

Pomadki do ust na wapteka.pl, umożliwiają dobranie odpowiedniego ochronnego preparatu do ust i dostosowanie go do własnych potrzeb. Po przyjściu z plaży skóra ust powinna być odpowiednio nawilżona. Bardzo dobre działanie ma olej sezamowy, który jest delikatny i mocno natłuszcza, a jednocześnie zawartość witamin A, B i E sprawia, że usta są odpowiednio nawodnione, ponieważ mają one działanie nawilżające. Aby uniknąć infekcji i wyprysków na skórze, trzeba ją zawsze wieczorem dobrze oczyszczać, zasada ta obowiązuje także usta. Przez cały dzień zbierają się na nich bakterie i resztki jedzenia, dlatego wieczorem trzeba je dokładnie oczyścić pomimo tego, czy były pokryte ochronną pomadką, czy nie. Wieczorem wskazane jest także zastosowanie maseczki domowego wyrobu, np. z zielonego ogórka.

Zalety i wady przebywania na plaży

Morze – recepta na zdrowie i urodę, to stwierdzenie jest w zupełności prawdziwe i ile stosowane są odpowiednie środki ochrony skóry. Zmarszczki i przedwczesne wiotczenie skóry, to nie jedyne uszkodzenia, które są wywołane nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Bardziej wrażliwe na szkodliwe promieniowanie są usta dzieci i nastolatków, uszkodzenia skóry, które powstają w takim wieku mogą być przyczyną raka w dorosłym życiu. Kąpiel w słonej wodzie morskiej ma bardzo dobroczynne działanie dla całego ciała, jak i dla skóry ust. Woda  z solą morską ma działanie poprawiające przemianę materii, korzystnie wpływa na ukrwienie i wyjątkowo wygładza skórę. Sól morska działa bakteriobójczo, koi i leczy drobne zadrapania na skórze. Po wyjściu ze słonej wody trzeba jednak zmyć sól z ciała, a przynajmniej z ust, działanie słońca na pozostawioną na skórze sól może wywołać alergię i silne podrażnienia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.